Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Çocuk ismi koyarken nelere dikkat edilmelidir?


496) Çocuk İsmi Koyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bismillah
Elhamdülillah, vessalatu vesselamu alâ Resûlillah
Çocuklarımıza isim koymayı şu şekilde düşünmeliyiz. Çocuk, Allah’ın bendeki emaneti. Bu emanetin ağırlığı verdiğim isme yansımalı. Bu sebeple ilk görev olarak isim koymayı uygularken Müslüman kimliğimizi, iç hasretlerimizi isme yansıtmalıyız ama illa sahabe ismi olacak diye bir şart yok. İlla Arapça olacak diye de bir şart yok. Anlamı hoş olan her isim konabilir. Mesela; sahabe isimleri olsa e daha güzel olur. Kur’an-ı Kerim’de övülen insanların isimleri olsa daha güzel olur ama bu bir şart değildir. Telaffuz açısından bazı isimlerin telaffuzu zordur.
Mesela; Arapça bilmeyenin tekrar edemeyeceği ayrıntılı isimler zor. Onların yerine dilimizden daha güzel, Türkçede daha güzel telaffuz edilen isimler konabilir. Yeter ki bu kâfirlerin yani Müslüman olmayanların sembol isimlerinden birini yansıtmasın ve de imani hassasiyetlerimiz açısından sıkıntılı bir isim olmasın.
Mesela; meleklere imanımız, bizim temel iman unsurlarındandır. Kız çocuklarına melek denmesi doğru değildir. Bu gibi hassasiyetlere dikkat edilmeli.

Velhamdülillahi Rabb’il âlemîn.

Etiketler: ,