Pandemi Tedbirleri

Boşanma

Resmi nikahı olmadan evli olan bayanın eşi sırf nisbet olsun diye boşamıyorsa, iki tarafın da ailelerinden hakem tayin edilip onların boşayabileceği doğru mu? Doğruysa buna bir kaynak verebilir misiniz? (Hangi fıkıh kitabında geçiyor vb.) Bir de eşi böyle hakemlerin olduğu bir müzakere ortamına katılmayı reddederse ne yapılması lazım?

Selamünaleyküm.Bir kadının, nikâhlı bulunduğu eşinden ayrılması şu yollarla mümkün olur:
1- Erkek kadını BAİN TALAK / kesin ve son boşama yoluyla boşar.
2- Mahkeme aralarındaki evlilik akdini FESH EDER/kaldırır.
Bunun dışında, kadının elinde bir boşanma imkanı olmaz. Erkeğin, yaşanmaz bir insan olması gibi bir nedenle şikayetçi olan kadının resmi bir belgesi olmadığı için mahkeme yolunu kullanamaması durumunda sözünü ettiğiniz hakem kuruluna yetki verilmesi, yine erkeğin rızası ile olabilecek bir şeydir. Bu nedenle, bu durumdaki bir bayanın yapacağı şey, nikahında bulunan şahitleri, yakın akrabaları, erkeğe söz geçirebilecek kişileri devreye sokmak olmalıdır. Buna bir tür kamuoyu oluşturmak da diyebiliriz.

Aleykum selam; bir de şöyle bir durum başımdan geçti aynı konuyla ilgili olarak acaba bu durumda boşanmış olurmuyum: Eşimden “bir daha kalbimi kırarsan boşanma hakkımı istiyorum” dedim o da kabul etti. Ancak bu şart gerçekleştiği zaman cahillikle kendimi senden boşadım diyeceğime boş ol demiş olabilirim çünkü o aralar yeni öğreniyordum bu konuları ilmihalden. Kesin emin olduğum şey şart gerçekleştikten sonra kendimi senden boşadım dedim ama meclis değişince mi dedim değişmeden mi dedim onu hatırlamıyorum. Bu durumda hüküm nedir? Meclisin değişmesi durumu etkiler diyen de var etkilemez diyen de varmış galiba. Bu konuda hanefi alimleri arasındaki zayıf kavil de olsa taklid edebileceğim bir kavil var mıdır?

Selamünaleyküm. Bu durum ipi biraz daha zayıflattı. Büyük ihtimalle de kopardı.