Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Çocuğun Oyuncak Bebek ile Oynaması Caiz mi?

Bu videoyu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

(Dosyayı indirmek için sağ tıklayıp Farklı Kaydet i seçiniz)

Bu videonun sesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

(Dosyayı indirmek için sağ tıklayıp Farklı Kaydet i seçiniz)

ÇOCUĞUN OYUNCAK BEBEKLE OYNAMASI CAİZ MİDİR?

Bismillahirrahmanirrahim.

Kız ve erkek çocuklarının oyuncakla oynamaları haklarıdır. Cihad ümmetinin peygamberi Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin cihad ayetlerini tatbik ettiği Medine’sinde çocuklar oyun oynuyorlardı. Oyuncak bebekleri de vardı. Çelik çomak türü oyunlar da oynuyorlardı. Kılıç kalkan oyunu da oynuyorlardı. Kendi çaplarına göre o zamanki oyun kültüründeki oyunları da oynuyorlardı. Bu bir.

İki, şeriatımız resim ve heykele karşı müminleri kesinlikle ikaz etmiştir. Yani bilhassa heykel türü yani mücessem görüntüsü olan, ele alınabilen mesela bir maymun mesela bir bebek mesela bir at, köpek vs. benzeri canlı heykellerini menetmiştir. Bu kesin bir kaidedir. Resimde de canlı resminin, elle çizilen canlı insan ve hayvan resminin üzerinde kırmızı işaret vardır. Ona da izin vermemektedir. Sadece fotoğraf makinelerinin ve kameraların çektiği görüntülerin o men edilen şeyler olup olmadığı hâlâ fukahamız tarafından tartışılmaktadır ama bu asırda  fotoğraf makineleri için efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin zamanında menedilen resim olduklarına dair bir ittifak yoktur. O yüzden fotoğrafın kendisinde şeriatça yasaklanacak müstehcenlik gibi putlaştırma gibi kötülüğe alet edilme gibi bir durum yoksa duvarlara asılıp da zihinleri meşgul edecek bir şeye neden olmuyorsa müsaade edildi denebilir ya da “O değil, bu yasak.” denebilir. Bu da ikinci mesele.

Biz, çocuklarımızın oyun hakları bulunduğunu, oyuncak hakları bulunduğunu kavrayıp, dinimizin fotoğraf veya resim veya heykel konusuna bakış açısını da anladıktan sonra “Çocuklarımızın, bilhassa kız çocuklarımızın bebek görüntüsü veren ya da bebek gibi olan neredeyse canlı bir bebek kadar canlılık veren bir oyuncakla oynamaları caiz midir?” diye sorduğumuz zaman bu tür oyuncaklar “Eğer filanca papazı, filanca şarkıcı türkücüyü, filanca futbolcuyu veya filanca Allah’ın yasak ettiği işle meşgul olan birisini simgelemiyor; o filanca futbol takımının büyüğünün heykeli, filanca şarkıcı türkücünün heykeli değilse, sadece çocuğumuzun oyun ihtiyacını karşılayan, küçük bebeğin; çocuk sevgisini geliştiren bir bebekle oynaması caizdir.” denebilir. Evet, bunu da caiz görmeyen “Çocuklarımızın; putçuluğa, heykelciliğe alışma riskinin bulunduğu bir zemindir.” diyen âlimlerimiz de var ama ilke olarak söz konusu heykel ve resim yasağına istisna getirilmiş bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Erkek çocuklarımızın tabancalarla oynamaları, arabalarla oynamaları, kız çocuklarımızın onlardaki annelik ruhunu geliştirecek şeylerle meşgul olmaları, eğer biraz önce işaret ettiğim ayrıntılarda kaldığı zannedilen başka ‘yabancılara ait şeyleri simgeleme’ riski taşımıyorsa caizdir. Bu caizlik de ilke olarak çocukluk dönemindedir yani büluğ çağına kadar olan dönemdedir. Evlilik noktasına gelmiş kız çocuğunun bebekle oynaması söz konusu olmaz.

Velhamdülillahirabbilalemin.