Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Çocuk ismi

Selamünaleyküm hocam. Çocuğa isim koyarken dikkat etmemiz gereken hususlar nedir? İsmin Arapça veya Türkçe olması farkeder mi? Konu ile ilgili bir Ayet veya Hadis-i Şerif var mı? Melih ve Görkem isimleri verilmesi uygun isimler midir? Araştırmama rağmen bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım. Zamanımız kısıtlı olduğu için bir an önce kalbimizi rahatlatacak ve doğru karar almamızı sağlayacak bir bilgiye ihtiyacımız var. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Selamünaleyküm.İsimlerin Arapça olması ile Türkçe olması arasında bir fark yoktur. İsimlerin anlamı ve çağrıştırdıkları mefhumlar önemlidir. İman ve ahlâk açısından sakıncalı bir çağrışım yapmayan her isim verilebilir. Dikkat ederseniz, isim de bir kültür meselesidir. Kültür de en önemli savaş sistemleri arasında yer almaktadır. Bir tek kişi üzerinden de olsa savaşta taviz vermeme ilkesine sadık kalmamız önemli bir husustur. Melih, Arapça kökenli bir isimdir. Görkem ismi ile yaklaşık aynı anlamları vermektedir. Siz yine Melih isimini tercih etseniz daha iyi edersiniz.

Sayın Hocam, Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Hoşgörünüzü rica ederek bir soru daha sormak isterim. Siz de takdir edersiniz ki bazı konularda hanımlarla aynı fikirde olamıyoruz. Daha doğrusu hanımları ikna etmek zor olabiliyor. Eşim her iki ismi de koymak istiyor. Yani Melih Görkem ismini birlikte vermek istiyor. Uygun mudur? Bu arada göbek ismi diye bir şeyin dinimizde yeri var mı? Adetlere göre babanın babasının ismi erkek çocuğa göbek ismi olarak verilir diyenler var. Bir de göbek ismi verdiğimizde toplam üç isim olacak. Bu durumda çocuğun kulağına bu üç isimden hangisini okumak gerekir? Hepsini okuyabilir miyiz? Mahşer günü insanların kendi ismi ve babasının isimleri ile çağırılacaklarını biliyorum. Çocuğun birden çok ismi varsa ve çocuk ileride bu isimlerden kulağına okunanı değil de diğerini kullanmayı tercih ederse ve diğer insanlar da o ismiyle seslenirse bu duruma mahşer günü hangi ismi ile çağırılacaktır diye bir soru geliyor aklıma. Hocam belki çok detay ve belki de gereksiz bir soru, ama telafisi belki mümkün olmayacak bir konuda hata yapmak istemiyorum. Cevabınız ile bana çok yardımınız olmuş olacaksınız. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Selamünaleyküm. Üç veya dört isim de olabilir ama bu bir nezaketsizlik olarak da görülebilir. İdeal olan bir isimli olmaktır. İki isim belki ama üçüncüsüne gerek yoktur. İki isim kararlaştırılırsa o iki ismi tek isim gibi kullanıp ezan okuruz. Allah mübarek etsin.