Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Dünya sevgisi

Bu videoyu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

(Dosyayı indirmek için sağ tıklayıp Farklı Kaydet i seçiniz)

Bu videonun sesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için tıklayınız.

(Dosyayı indirmek için sağ tıklayıp Farklı Kaydet i seçiniz)

Dünya sevgisi

Dünya, ahiret için bir köprüdür. Dünyadan Rabbimize, inşaallah onun cennetine gideceğiz. Dünyayı tamamen ihmal etmemiz, kâfirlerin mekânı olarak görmemiz doğru değildir. Dünyada da nasibimiz var. Ancak dünyaya batıp gitmek, dünyevileşmek tehlikelidir. Resûlullah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz, bizim için nelerden endişe ettiğine dair yaptığı açıklamalardan birinde “sizin dünyevileşmenizden çekiniyorum, korkuyorum” buyurmuştur. Dünyanın yeşilliklerinin, güzelliklerinin, Müslümanların da gözünü kamaştırmasından endişe etmiştir.
Müslüman, Allah için, ahiret için yaşayan bir insanken, dünya için yaşayanlar gibi yaşamaya başladığında ahiret için yaşama iddiasını çürüğe çıkarmış olabilir. Evet, dünya mü’mine haram değil ama mü’minin sadece dünya için yaşayanlar gibi yaşaması haram, faize bulaşması haram, iffeti zedeleyecek işler yapması haram, harama helale dikkat etmeden yaşaması haramdır. Peki neden Müslüman dünyevileşme hastalığına yakalanır? Aslında ahiret için yaşamak istediği halde, Allah’ın cenneti ana gayesi olduğu halde, neden dünya nimetlerine kapılıp gider; yani dünyevileşme hastalığı bir mümini nasıl bulur? Bunun en büyük nedeni mubahlarda aşırı gitmektir.
Mubahlar serbest konulardır ama sınırsız değillerdir. Uyumak mubahtır ama uyku makul olduğu zaman mubahtır. Ekmek vesaire her türlü gıdayı yemek helal olduğu sürece mubahtır ama patlayana kadar yemek mubah değildir. Ticaret mubahtır ama ibadete engel olan ticaret, insani ilişkilerine, aile hukukuna engel olan ticaret mubah olmaktan çıkar. Dünyevileşmenin en büyük nedeni mubahları sınırsız hale getirmektir. Ticaretinden eğlenmeye, yemeye, içmeye varıncaya kadar bütün mubahlar için geçerli bu ikinci neden; çevre yani arkadaştır. Dünyevileşmişlerin ortasında ahiret hayatı yaşamak zordur. Herkes çevresine dikkat etmelidir. Ölümü, sadece kanser hastaları için tek tercih nedeni olarak görmek de dünyevileşme hastalıklarındandır. Ölüm, her saniye her insanın kaderidir diye inanıp, ölümü sürekli canlı taptaze zihinde tutmak gerekir.
Ve en büyük neden bünyeye giren haramlardır, vücuda giren her haram lokma, dünyaya biraz daha yaklaşmak, ahiretten biraz daha uzaklaşmaktır. Dünyevileşmek ve ahiret için yaşamak, lafla değil tavırladır. Biz Müslüman olarak tavırlarımızı ahiretten yana koyduğumuz sürece dünyevi olmayız. Ama ahiret iddiasında bulunup dünyevileşmeye ait eylemler gösterirsek melekler bizi dünyalıklar arasına kaydetmiş olabilir.
Velhamdülillahi rabbil âlemin.