Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Küfrün Nikâha Zararı Var Mı?

Selamünaleyküm. Sohbetlerinizi ve fetvalarınızı sürekli takip ediyor ve çok faydalanıyorum. ALLAH (cc) sizlerden razı olsun. Okuduğum bir fetva ile ilgili kafam karıştı.Soru şöyle: “Eşimden 5 yıldır ayrıyım. Eşim alkol ve madde kullanıyordu.Dinime, Allah’a, inançlarıma çok küfür eden hayırsız bir eşti. Defalarca beni evden kovmuştu, beni istemediğini de söylemişti. Ondan ayrıldım. 5 yıldır ayrıyız. Hiç görüşmüyoruz. Dini nikâhımız devam ediyor mudur?

Selamünaleyküm.Sizi evden atarken kullandığı ifadeler arasında ‘boş ol, boşadım’ gibi bir ifade yoksa veya daha sonra size boşadığına dair bir beyanı yoksa boşanmış sayılmazsınız. Uzun yıllar ayrı kalmak gerçek bir boşanma olmaz. Bağlantı kurup sizi boşadığını ona söyletin.

Benim kafama takılan konu dine, ALLAH’a(cc), inançlara küfreden biri dinden çıkmaz mı? Dolayısıyla nikâhı bozulmuş olmaz mı?

Selamünaleyküm. Böyle bir durumda mücerret bir bilgi yoktur; ne zaman nerede nasıl sövmüş türünden bir bilgi yoktur. Dinden çıkma ile alakalı bir hüküm için daha ayrıntılı ve kati bilgi gerekir.