Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Mutsuzluk

Hocam, ben 18 yaşında bir genç kızım. Benim sıkıntılı bir hayatım var, sürekli keyifsizim ailevi sorunlarımın yükü ağır geliyor ve bir çok sorun daha üstüne eklenince katlanamaz oluyorum. İnançlı biriyim namazımı kılıyorum. Ama öyle anlar geliyor ki isyan edecek duruma geliyorum. Etrafımdaki insanların sürekli mutlu olması, ailelerinin çok düzgün olması, onların bu mutluluğunu görmek beni üzüyor. Benim sınavım bu diyorum ama dayanamıyorum hiç bir zaman mutlu olamayacakmışım gibi geliyor. İsyan etmek istemiyorum ama oluyor işte. Ben hep doğru insan olmaya çalışırken neden bütün üzüntüler beni buluyor? İnsanlar bu kadar mutluyken benimkisi haksızlık değil mi? Dualarınızı bekliyorum.

Selamünaleyküm. Tahsil durumunuz, günlük meşgaleniz, kardeş sayınız, evinizdeki idare sistemi, evlilikle ilgili planlarınız, okuma kültürünüz konusunda da bilgi verirseniz size daha yararlı cevap verebiliriz.

Aleykümselam. Ben bu yıl sınava girdim ve iyi bir sonuç aldım. İyi bir üniversiteye yerleşeceğim inşallah. Bir tane abim var. Kendisi içki ve sigara içen kötü alışkanlıkları olan biridir. Ama inançlıdır, aynı zamanda oruç tutar, namaz kılmaz böyle bir inancı vardır. Genel olarak kitap okurum ve internette vakit geçiririm boş zamanlarımda. Evlilikle ilgili fazlaca çekincelerim var. Benzer sorunları ileride evliliğimde yaşarım diye korkuyorum. Dinine son derece bağlı biriyle evlenmek isterim ama öyle biri de ailemden dolayı bana karşı incitici davranır diye de korkuyorum. Benden çok daha kötü durumda olanlar var biliyorum ama gerçek anlamda iyi olan dinine bağlı olan bir insanda evleneceği kişinin ailesinin de çok düzgün olmasını bekler bu yüzden evlenebilmek konusunda pek umudum yok. Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.

Selamünaleyküm. Yaşınız çok genç, bu konularda en erken yirmi beş yaşından sonra ‘acaba!’ soruları aklınızı meşgul ederse normaldir. Şimdi acele ediyor, sorunu derinleştiriyorsunuz. Evliliğinize bir engel göremedim. Allah Teâlâ, sizi mutlu etmeyi gaye edinen bir dostunu size gönderebilir. Siz, üzerinize düşeni yapın, sabredin, kaymayın. Mümkün oldukça boş kalmayın. Allah kolaylıklar versin.