Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Uyuşukluk

Selamüm aleyküm hocam. Çalışmalarınızda Allah kolaylık versin. Hocam 21 yaşında bir gencim. Üzerimde sürekli tembellik, uyuşukluk, kısacası bir hevessizlik var. Bunu üzerimden atmak isteyip de atamamak değil de, atmak istemiyorum artık bu boşvermişliğe alıştığımın farkındayım ama yolumun uçuruma gittiğini farkedicek kadar bilinçliyim çok şükür. Bu hevesin beklemekle gelmeyeceğinin de farkındayım. Ne yapmalıyım hocam?

Selamünaleyküm. Acilen yapabileceğiniz en iyi şey, bulunduğunuz semti dahil çevrenizi değiştirmenizdir. Kültür durumunuz, aileniz ve benzeri bilgileri de yazarsanız daha ayrıntılı cevap yazabiliriz.

Selamün aleyküm hocam üniversite öğrencisiyim, öğretmenlik okuyorum ve 2.sınıftayım. Ailemle birlikte yaşıyorum. Annem babam yaşlarını almış insanlar ve ailem ile aram çok iyi. Annem, babam, ablalarım namazla tefsirle hadislerle meşgul insanlar. Küçükken radyoda peygamberlerin hayatıyla ilgili çocuk programı yaptım. İlmi topluluklara düzenli bir şekilde gittim geldim parlayan bir kişiliğim oldu hamdolsun ama bana ne olduysa liseden sonra oldu. Bir çok şeye özendim. Yetiştiğim ortamdan farklı bir ortamların olduğunu görünce kendimi o ortamlara girmekten alıkoyamadım. Artık namazları aksatır oldum çünkü namazı kimin için kıldığımın cevabını bir türlü veremiyorum. Ayette bahsedilen gösteriş için namaz kılanlardan olmak beni çok korkutuyor. Bu şeytanın bir oyunu mu çözemiyorum. Samimi arkadaşlarım namazlarını hiç aksatmadan kılıyorlar maşaallah. Allah razı olsun çevremi değiştirmem öğüdünüz çok isabetli ama çevremi değiştircek güce sahip değilim. Ailemden ayrı bir şey yapamıyorum, gözüm hep arkada kalıyor. Güzel bir ortamda yetiştim fakat eksik yapılan çok şey olmuş hocam. Ailemin yanında kendime çeki düzen veremiyorum ama bırakıp gidemiyorum da. Babamla dargın olmayı göze bile alamadım hiç ama babam ‘oğlumuz yanımızda olsun dinin gereklerini yerine getirsin yeter’ diyor. Necip fazılın bir sözü beni anlatır gibi hocam ‘Gönlüm uçmak isterken semavi ülkelere, ayağım takılıyor yerdeki gölgelere’ her şeyi göze alıp uzaklaşmalı mıyım hocam? Bu soruları okuyan gözlere Rabbim nur versin. Cevaplayan ellere derman versin. Anlayan gönüle sevgisini doldursun. Yeriniz cennet olur inşaallah hocam. Allah razı olsun, Selamünaleyküm.

Selamünaleyküm. Geçici de olsa çevre değişikliği gerekiyor. Mesela bir umre yapın, kendinizi orada değiştirin. Üç aylığına bir medresede kalın ve benzeri bir değişiklik şart. Sizi askerlik de değiştirebilir. Allah işinizi kolay etsin.