Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Vesvese

Sa hocam ben 3 yıldır şiddetli bir şekilde okb (vesvese) hastalığı içerısındeyım. Hatta o kadar kı artık kendımı bu duruma teslım etmış, artık aklımı kaybedeceğimi düşünüyorum. İlaçlar kullandım dönem dönem ama atlatamadım. Tek çarenın ALLAH’a kul olmak olduğunu bılıyorum fakat bunu nasıl aşabılırım nereden nasıl başlayabılırım bunu bılemıyorum. Bu konuda bana yol gösterebılır mısınız? Nelerle meşgul olmalıyım, kurtuluş yolu var mıdır? ALLAH razı olsun…

Selamünaleyküm. Evli bekâr durumunuzu, evli iseniz eşiniz ve çocuklarınızın durumunu, kültür seviyenizi, meşguliyetlerinizi, tıpta hangi noktaya geldiğinizi, yaşadığınız ortamı ve benzeri bilgileri yazarsanız cevabımız daha sağlıklı olur.

Sa tabı kı… Bekarım 22yasındayım 6 yıl önce hafızlığımı tamamladım. Arapça eğitimi alıyorum 2 yıldır. Kapalı, dınıne düşkün bır aılem var. Ben de dını hassasıyetlere oldukça önem veren bırıyım. Ben bır kaç ay önce prof. dr. NEVZAT TARHAN’a muayene oldum ve bana, beynımın oldukça yorgun olduğunu ağır bır tedavı uygulamamız gerektığını hatta elektromanyetım uyarım sıstemı ıle de tedavı olmamı önerdıler. Bız bunu kabul etmedık. Bu sıstemle tedavı edılmış hastaların çok ıyı olmadıklarını öğrendık, bu sebeble istemedık. Ben de alternatıf tıp denılen şekılde tedavıye başladım ve bu doktorlar kesınlıkle ılacı bırakmam gerektığını, açlıklarla tedavı olmaya ve dını yonden kendımı doldurmam gerektıgını söyledıler ama ben ilaç almaya ıhtıyaç duyduğumu hıssedıyorum. Su an kullanmıyorum. Benım takıntılarım hep dını, ahlakı ve aklın cevabını bulamayacağı konularla ılgılı. 3 yıl önce şöyle başladı; ben arapça kursuna gıdıyordum, orada haşa ALLAH’ı görmedıgın halde O na nasıl secde edersın, konuşulan konuları ya da seslerı nasıl anlıyorum, bunu aklıma nasıl yaptırabılıyorum, olan olayları ne şekılde algılayabılıyorum tarzında düşüncelerle başladı ve ben bunları bır an bıle aklından atamaz halde yaşadım. Sonra bunları atlatır gıbı oldum. Başka şekılde yıne bu tarzda düşünceler sardı beynımı ve hala bunların etkısı altındayım. Hep kuşkular, şüpheler ve şımdı de artık aklımın olmadığını ve kaybedıyor olduğuma ınanmaya başaldım ve gerçekten artık düşünemez, aklımı kullanamaz hale geldım. Bunların hep şeytanın bana vermiş olduğu vesveseler olduğunu da bılıyorum fakat nereden kendımı düzeltmeye çalışsam tekrar düşüyorum bir şekılde. Bana yol gösterecek, bu anlamda elımden tutacak bırılerıne ıhtıyacım var hocam. Aşagı yukarı hergun sızın sohbetlerınızı radyolardan tv lerden de takıp ederım. Şimdiden ALLAH razı olsun.

Selamünaleyküm. Bence sizin doktorları bırakmamanız gerekiyor. Başka birilerini de denemenizde yarar var.