Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Vesvese ve abdest

Hocam ben abdest aldiktan sonra idrar tutamama gibi bir sorunum var ya da vesvese mi bilmiyorum ama habire süphe yapiyor ve bu tek abdest aldiktan sonra oluyor. Normal hayatta pek öyle bir sorunum yok. Bu durumda özürlü oluyor muyum?

Selamünaleyküm. Hayır, özürlü olmanız için sürekli bir ıslaklık ve benzeri elle tutulur bir işaret gereklidir. Sizinki bir vesvese ise, onu yok sayıp ibadetinize devam edin. Ama yok sayın. Hiç aldırmayın. Bir akıntı fiilen varsa muhakkak doktora görünün.

Ama bazen bir namaza birden fazla abdest aliyorum cünkü dedigim gibi idrar tutamama sorunum var ve abdest aldiktan sonra oluyor genellikle. Birden fazla abdest almaktan bikmak üzereyim. Örnegin cemaatle kildigim namazi bazen tekrar kiliyorum abdestimden dolayi.

Selamünaleyküm. Bir yandan vesvese mi bilmiyorum, diyorsunuz, bir yandan da idrar tutamıyorum diyorsunuz. Önce siz durumunuzu tespit edin: Vesvese ise yok sayın, aynı abdestle devam edin. Gerçekten idrar tutamama ise o takdirde bu idrar tutamama durumunun iki namaz arası devam edecek kadar olması lazım ki özürlü olabilesiniz. Yoksa özürlü sayılmazsınız, tekrar abdest almanız gerekir.