Fetva Meclisi Mobil Uygulama

Zekat

Selamunaleyküm, ben 6 yıllık evli bir bayanım. İstanbulda kirada oturuyorum, 450 tl ödüyorum. Eşim 1200 lira maaş alıyor. 2 çocuğum var biri 7 yaşında diğeri 4 yaşında. Düğün takılarımızdan oluşan 12 milyarlık bir nakitimiz var. Her yıl fitremi, zekatımı ve kurbanımı kesiyorum. Çok şükür bu ibadetlerimi yerine getiriyorum bazen sıkıntılar yaşasam da. Bu yıl da zekat vermem gerekiyor mu? Bana zekat düşüyor mu?Allah kolaylıklar versin. Hayırlı bayramlar.

Selamünaleyküm. Anlaşılan evinizin bütçesini eşinizle ortak yürütüyorsunuz. Eğer böyleyse, sizin elinizdeki paranın yarısı da eşinizin demektir. Bu durumda yani eşinizle ortak bütçe kullanmanız hâlinde eşinizin de ayrıyeten bir birikimi yoksa elinizdeki para ikiye bölünerek hesaplanacak demektir. Bu durumda da zekat, fitre ve kurban için gerekli barajı doldurmuyor. Hiç birini yapmanız gerekmez. Para sadece sizin ise, ödemek durumunda olduğunuz borçlarınız, tahakkuk etmiş faturalar varsa onları düşün; sekiz bin liradan fazla kenarda bir para kalıyorsa zekat verin, kurban kesin. Allah’a emanet olun.

Mailime cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Fakat şöyle bir durum var,ben ev hanımıyım eşim çalışıyor sadece. Durum böyle olunca ne yapmamız gerekiyor. Hayırlı akşamlar.

Selamünaleyküm. Kimin ne kadar parası olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Ortak paranın zekâtı nasıl hesaplanacak. Paranın sorumluluğunu eşinize verirseniz mesela, eşinizin zekât vermesi gerekir. Çünkü on iki bin lira para zekât ölçüsünü bulmaktadır.