Bir Fetva

Tevekkül ne zaman tembellik olur?

3435
28.01.2017

242) Tevekkül Ne Zaman Tembellik Olur?

Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdülillah, vessalatu vesselamu alâ Resûlillah
Tevekkül, Allah'a güvenmek demektir. Müslüman tevekkül sahibidir yani Allah'a güveniyor, güvenir, güvenmesi gerekir; başka türlü Müslüman olmaz. Müslüman olup Allah'a güvenmemek, bir arada duramaz bunlar. Peki, Müslümanların tevekkül yapması yani Allah'a güvenmeleri tembellik nedeni olabilir mi?
Cevap: Gündüz çalışıp yorulan bir Müslüman bir insan, gece dinlenmek için yatağa çekilse bunu tembellik olarak yorumlayabilir miyiz? Hayır, dinlenmedikçe ikinci gün çalışamaz çünkü. E “Dinlenmek tembelliktir!” diyemez miyiz? Diyemeyiz. Ama ne diyebiliriz? “Dinleniyor olmak tembelliğe dönüşebilir.” Yedi saat uyuması gereken on yedi saat uyursa tembelleşmiş olur, dinlenmeyi tembelliğe dönüştürmüş olur.
Tevekkül, tembelliğimize kılıf yapılırsa zaten tevekkül değil ki. Onun adı, mukaddes bir kavramı kullanıp tembel tembel oturmak demektir. Orijinal tevekkül; daha çok çalışmayı, gayret etmeyi, cihad etmeyi, iş sahibi olmayı, alnının terini silecek kadar vakit bile bulmamayı gerektirir. Nasıl istirahat edip dinlenmek tembelliğe dönüştürülmesi mümkün bir kavramsa ama onsuz da olmuyorsa tevekkül de budur. Allah'a güvenmeyi sulandırabilir bir Müslüman veya başka birisi. Onun yaptığı orijinal kavrama zarar vermez.

Velhamdülillahi Rabb’il âlemîn.

Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


tembellik tevekkül