Yazılı Fetva

Ailemi dinleyip akrabayla mı evlenmeliyim?

2878
08.10.2022

Hocam, ben yirmi beş yaşında yeni Edebiyat öğretmeni olmuş ama hala atanamamış genç bir kızım. Babamı birkaç sene önce kaybettim. Beş yıldır İslam’ı okuyup öğreniyorum ve yaşamaya çalışıyorum. Her ne kadar ailemle İslam konusunda tam olarak uyuşmasak da ailemi incitmeden yaşamaya çalışıyorum. Annem atanmamı ve bir akrabayla evlenmemi istiyor. Babam da vefat etmeden önce yabancı biri ile evlenmememi istedi. Sizin evlilik ile alâkalı kitaplarınızı okudum ve o kadar faydalandım ki, Allah razı olsun. Şimdi annemi dinleyip atanana kadar çalışmalı ve bana yöneltilen akrabalardan birine evet deyip sabırla İslam’ı böyle mi yaşamalıyım yoksa ailemi de dinlemeden dindar biriyle mi evlenmeliyim? Üniversite döneminde İslam için çalıştım hep, hizmet ve dava aşkı ile yetiştirdim kendimi ama şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Bana bir akıl, yol gösterirseniz çok sevinirim.

Şöyle yapabilirsin kızım,
a- Evlilik için akraba veya değil yerine UYGUN VEYA DEĞİL kuralı getir kendin için. Uygunluk da din ve göz beğenisi üzerine kurulu olsun. Bunalır ve eleme kabiliyetini yitirecek olursan maazallah, kurallarını bir bir düşüreceğin bir evlilik yaparsın.
b- Dine hizmet konusunda da önce kendi dinini ayakta tutacağın bir evlilik ilkesi peşinde ol. Sen iyi olursan din, bir kale kazanmış olur zaten ve senin bereketin sen göremeden bile çoğalır.
c- Evlilik için yaşa değil de ihtiyaca takıl, ne kadar zarurettir senin için ne kadar da normaldir düzeyine bak.
d- Memur olman için senin aile şartlarını bilemediğimden ne ol ne de olma diyebilirim sana. Ama bir harama bulaşmadığın sürece görev yapabilirsin derim. Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız