Yazılı Fetva

Akika kurbanı nedir, ne zamana kadar kesilebilir, çocuğun saç tıraşıyla birlikte mi yapılması gerekir?

23217
14.12.2015

Ben Almanya’da yaşıyorum. Akika kurbanı çocuğun doğumunun yedinci gününde mi kesilmesi gerekiyor? Kurban kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilip saçının ağırlığınca sadaka verilmeli mi? İkisinin de aynı zamanda mı olması gerekiyor? Yedinci gününde başı tıraş edilip kurbanı sonradan kesmek uygun olur mu? Kurban karşılığında yurtiçinde bir kuruma kurban miktarınca bağış yaparak vekâleten kestirmekle görevi yerine getirmiş olur muyuz?

Çocuğun doğumundan sonra AKİKA ismi verilen bir kurban kesilir. Bu kurbanlık koç veya büyük baş hayvan hissesi olabilir. Doğumdan hemen sonra ileriki yıllar boyunca kesilebilir. Ne kadar yakın zamanda olursa o kadar faziletli olur. Kesilen kurban, kurban bayramında kesilen kurban gibidir. Etini ev halkı, zengin fakir herkes yiyebilir. Topluca bir fakire veya bir kuruma da verilebilir. Yalnız kurban yerine para vermek o görevi yerine getirmez. O ayrıca bir sadaka olabilir. Akika kurbanını bir başkasına vekâlet verme yoluyla da kestirebilirsiniz. Bulunduğunuz yerde veya başka bir ülkede kesilmesinde sakınca yoktur.
Bununla saç tıraşının beraberliği yoktur. Tıraş ayrı bir görevdir. Çocuğun saçı yedi günlük iken kesilir ve ağırlığı kadar altın sadaka verilir. Şart değildir ama sünnet olarak yapılmasında ecir vardır. Saç veya baş sağlık açısından kesilmesi uygun olmazsa o ağırlıkta (iki üç gram) altın saç yerine sadaka verilebilir. Hiç yapılmasa da bir eksiklik yoktur inşaallah.

Nureddin Yıldız