Yazılı Fetva

Aldatan eşi boşamak için dört şahit mi gerekli?

2199
22.08.2022

Hocam başıma bir musibet geldi ve bu konuda sizden yardım talep ediyorum. Yedi sene önce epilepsi nöbeti geçirdim ve eşim benimle yatağını ayırdı. Kendisinin telefonda başka erkeklerle konuşmasını yakaladım, yeminler ediyor, bir daha yapmam diyor ama bir müddet sonra tekrarlıyor. Bu şüphe üzerine telefonuna ses kayıt programı yükledim ve yine başkasıyla konuşurken yakaladım. Beni telefonda aldattığına emin oldum. Üç gün sonra yüz felci geçirdim ve daha sonra bayram için memlekete gittiğimizde onu babasının evine bıraktım. Boşanma davası da açtım ama dini nikâhın düşmesi için dört şahit gerekli diyorlar bu doğru mudur? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Bir kere, böyle büyük bir ayıp hakkında yüzde yüz bilgi sahibi olmalısın ya da o itiraf etmelidir. Bunu böyle bilin, maazallah iftira olursa yaptığınız büyük bir vebale girer.

Eğer durum kesin ise bunun üzerine de mahkemeye müracaat etti iseniz, mahkeme ile beraber dini nikâh da bitecek zaten. Başka şahide gerek yoktur. Elinizi ve dilinizi bir hataya bulaştırmadan bu işi resmi yollarla bitirin. Allah Teâlâ size sabırlar ihsan etsin. Geçmiş olsun.

Nureddin Yıldız