Yazılı Fetva

Alevi bir kızla evlenmek isteyen kardeşime karşı tavrımız nasıl olmalı?

1037
09.02.2024

Hocam benim kardeşimin evlenmek istediği bir kız var. Biz Sünni’yiz kız ise Alevi, bizim oturduğumuz ilde de Aleviler genelde alkol kullanıyor. Biz onlar diye ayırmak istemiyorum ama iki aile birbirinden çok farklı. Dini hassasiyetler üzerine yaşamaya çalışıyoruz, onlar ise böyle değil. Babam çok zorda kalmayınca dışarıda yemek bile yemiyor, içine ne koydukları belli olmaz diye ve onların alkollü masasına oturmam diyor. İki genç evlenecekse aile birliği olmadığı zaman ne kadar sıkıntı geçecekleri öngörülebilir bir durum. Kardeşim aslında sıkıntı çıkabileceğinin farkında ve kız arkadaşı ile konuşurken ilerde bir çocuğumuz olursa senin babanla meyhaneye benimki ile camiye mi gidecek bu ilişki olmaz demiş. Konuşmayı sonlandırmışlar ama arada ne oluyorsa tekrar konuşmaya başlıyorlar. Bu arkadaşlığın beş yıldan fazla olduğunu söylüyor. Şimdi ise ben o kızdan başkası ile evlenmek istemiyorum ve seviyorum diyor. Siz kabul etmiyorsunuz ama kızın ailesi beni kabul etti diyor. Onu kaybetmek istemiyoruz.

Evlendirsek gönlümüz razı değil çünkü kardeşimin ibadetleri de zayıf onlara kayar diye korkuyoruz. Kendimizi elbette mükemmel görmüyoruz, hepimiz insanız hatalarımız eksiklerimiz çok fazla. Evladımız bizim için çok değerli, istiyorsa seçim onun seçimi kaderinde sıkıntı çekmek varsa çeksin diyemiyoruz.

Bize yardım edebilir misiniz?

Kardeşiniz çocuk değil neticede. Kendi geleceğini ve ahiretini düşünebilecek kıvamda biri. Siz tepkinizi koyun. Razı olmadığınızı söyleyin. Yarın zinaya düşmek veya sizi çiğnemek gibi bir ağır hataya düşmesinden ise evlensin dersiniz.

Nureddin Yıldız