Yazılı Fetva

Altın günleri sakıncalı mıdır?

11570
15.05.2015

Günümüzde pek yaygın olan altın günleri ile ilgili; cumhuriyet altını sürekli inip çıkıyor. Biri 500 liradan alıyorken diğeri 600 liradan alıyor altını. Altına karşılık altında sıkıntı olmadığını biliyorum, bu doğru mu?
Bir de altın yerine para isteyenler oluyor, o günün altın fiyatı ne kadarsa o kadar para veriliyor. Bunun dinimizce sıkıntısı nedir?

Uygulamadan kastınızı net olarak anlayamadık. Anladığımız şudur:
Bir grup insan ALTIN GÜNÜ adı ile yardımlaşan bir çalışma içinde oluyorlar. Mesela her ay birinin evinde toplanılıyor. Sırası gelen eve bir altın alınıyor.
Bu ise kastınız, kadınların bu faaliyetinin dinimizin emrettiği iyilikte yardımlaşma kalitesinde olmadığını düşünüyorum. Kendisine de sıra geleceğini düşünerek bir insanın yardım etmesi dinimizin emrettiği yardım değildir. Bacılarımızın bu tür işlerle kendilerini oyalamamalarını tavsiye ederiz öncelikle.
Eğer söz konusu iş yapılacaksa, toplanan para ile o gün ne alınıyorsa o alınır. Şu veya bu olacaktı diye bir belirlemenin adına altın günü değil HAYAL ÜZERİNDEN ZENGİNLİK GÜNÜ demek daha doğru olur. Herkese hangi altın türü alınabildi ise onun alınmasında ya da para isteyene paranın verilmesinde ilke olarak sakınca olmayabilir.

Nureddin Yıldız