Yazılı Fetva

Anne Baba Hakkımı Önce Gelir Yoksa Koca Hakkı Mı?

35173
24.03.2012

Es-selamünaleyküm. Saygıdeğer hocam sizin sohbetlerinizi keyifle dinliyorum. Dinledikçede vicdanen huzursuz olduğum sorunlar cıkıyor ortaya. lütfen bana bi yol gösterin... Eşimden ayrılalı 10 ay oluyor dava sonuçlanmadan önce barışmak istedi ama ben duyduğum bazı sözlerden ve aileminde görüşüyle barışmak istemedim. Kayın validemle aynı evde yaşıyorduk. Kayın validem eşim ben beş vakit namazımızı bırakmazdık... Eşim annesiyle benim aramda adaletli davranmadı. Her türlü şiddete mağruz kaldım. Yuvamı kurtarabilmek için ayrı ev istedim seni boşarım da evden annemden ayrılmam dedi ben annesini terk etmesini istemedim sadece birbirimize karşı daha iyi davranabilecegimiz rahat bir ortam istedim. Çünkü kayın validem bazı geceler bizi dinlermiş kendi ağzıylada söyledi birkaç kez bende yakaladım eşimede söyledim inanamadı hemde özel hayatımızada kısmen müdahale ederdi. Bunlardan kurtulmak için eşimle rahatca olabilmek için ayrı ev istedim. Çünkü kayınvalidem varken rahat olamıyordum özelimizle ilgili bi laf söyleyince eşimden çekiniyordum kendimi soğutuyordum. Suçluyum vicdanımı nasıl rahatlatabilirim? Eşim bunları görmezden gelerek beni zorla adliyeye görürüp imza alarak boşanma davası açtı ve beni orada bıraktı aileme sığındım babamda biz adliyeden kız vermedik nasıl orada bırakır diye barışma tarafı olmadı. Benim aileme karşıda saygısı hoşgörüsü yoktu ailemi ziyaret etmek istediğim zaman evde üçlü bi kavga çıkardı hep. Beni ailemin şımarttığını öne sürüyordu. Hocam ben kayınvalideme hiç anne demekten geri kalmadım kendi ailemden cok onları saydım ama sabredip yuvamı sahiplenemedim. Kayınvalidemden ağıza alınmayacak çok söz işittim ama çocuğum için geri dönme vicdanının hesabı yapıyorum. Bir kızım var bu zor devride tek başına babasız kız cocugu yetiştirebilmenin hesabını yapıyorum vicdanen rahat değilim. Ne olur hocam çocuğum için geri dönmeli miyim ailemle eski kocam arasında kaldım bana bi yol gösterin ne yapmalıyım? Ana baba hakkımı önce gelir yoksa koca hakkı mı? Ne olur hocam. Çok vaktinizi aldım hakkınızı helal edin hocam. Allah'ın selamı üzerinize olsun hocam. lütfen bi cevap yazın...

Selamünaleyküm.
Evvela boşanmada ki durumunuz nasıl onu bilmiyoruz, kaç talakla boşadı sizi? Buna göre geri dönüp dönemeyeceğiniz konuşulabilir.
İkinci olarak da, anlattıklarını doğru kabul ederek söylüyorum, öyle bir yuvaya geri dönmeniz çok duygusal ve çaresizlik yansıtıyor. Dönmenizi tavsiye edemem.

Nureddin Yıldız