Yazılı Fetva

Anne babam evlenmeme izin vermiyor, ne yapmalıyım?

33484
22.07.2011

Ben 23 yaşında, üniversite öğrencisiyim. Okulumun bitmesine -Allah nasip ederse- üç yıl var. İçinde bulunduğumuz çağın günah tuzakları, nefsin istek ve arzularını göz önüne alıp evlenmek istedim. Bu hususu ailemle istişare ettim. Hatta babama 'evinde canlı bomba taşımaması gerektiğini' bile söyledim. O ise, 'Allah'tan korkmuyorsan ne yaparsan yap' diyecek derecede olur vermedi. Maddi imkansızlıkları mazeret gösteriyor. Evlenmeyi düşündüğüm bir aday da var ancak aile engelini aşamıyorum, ne yapacağımı bilemedim. Hiç değilse eş adayımın ailesiyle tanışmalarını ve niyetimizin ciddi olduğunu hissettirmelerini istedim. Gerçekten zor durumdayım. Etrafımdakiler okurken evlenemeyeceğimi telkin ediyorlar. Bense bu durumdan daha kötü olamaz diyorum ama kimse anlamıyor. Eş adayımın da okulu bitti ve şu an öğretmenlik yapıyor. Her geçen gün bizi yıpratıyor. Yıpranmamak ve günaha girmemek adına görüşmeme kararı aldık ve uzun zamandır görüşmüyoruz. Evlenmek istediğim bayanın ailesi de niyetimi biliyor ve aileleri tam bir vakıf aile. Babası tanışma ve ailemin onay vermemesi sürecinde öyle olgun bir tutum sergiledi ki, gösterilebilecek en içten tavrı gösterdi. Onun bu tavır ve çalışmaları karşısında kızıyla evlenmek değil, onun damadı olmak benim için çok güzel hale geldi. İçinde bulunduğumuz rahatsız edici durum hayatımı, sorumluluklarımı ve İslami yaşayışımı etkiliyor. Derslerime iyi çalışamıyorum, anne babama isyana kaymama çabası beni çok yoruyor. Yanlışa düşmekten Allah'a sığınırım. İşim gücüm, dost muhabbetlerimiz, dertlerim, neşelerim, istişarelerim hep evlilik haline geldi.

a- Asla anne babanın gazabını çekecek cümleler kullanma. Onları yok sayma sürecine girme.
b- Akrabalardan babanıza tesir edecek birini devreye sokmaya çalış.
c- Buna rağmen süreç başlamazsa, karşı tarafa git, durumu izah et. O şartlarda bir evlilik şartlarını konuş.
d- Baban annen hâlâ 'yok' demeye ısrar ediyorlarsa, onlarsız ama onlara saygısızlığın olmadığı bir sürece gir, evlen. Onların senin evliliğini engellemeye hakları yoktur. Yardım etmemeye hakları olabilir. Bu tür aileler, masraf olmazsa onay verirler. Maalesef böyle. Evlen ve onlara saygılı ol.
e- Bu arada asla hanım olacak tarafla riskli bağlantılar kurma. Telefonu bile kaldır. O olmazsa ikinci bir adayı araştır.
Allah işini kolay etsin. Dua ediyor, bekliyorum.

Nureddin Yıldız