Yazılı Fetva

Anne ve bebeğin kırkı nasıl çıkarılır?

6924
30.05.2022

Hocam benim torunum oldu ve kırk günlük olana kadar haftada iki kere yıkadım, her yıkayışımda da besmele çektim. Kırkıncı günde annesine, sen de boy abdesti al kızım dedim. Öyle tespihle kırklamaya inanmıyorum ama akrabamdan bir teyze, kırklamadın onu cenabet olduğu için eşiyle münasebete giremez, tövbe ettireceksin anneye ve ikisini de kırklayacaksın dedi. İnanmıyorum ama içimde de garip bir his oluştu. Benim yaptığım yanlış mı hocam?

Bir kadın çocuk doğurduktan sonra en fazla kırk gün kadar LOHUSALIK dönemi yaşar. Bu dönem, tıpkı aybaşı bitimindeki gibi temizlenme işareti ile biter. En fazla kırk gün olur, kırk günden de azda bitebilir. 

Lohusalık dönemindeki bir kadının eşi ile cinsel ilişki kurması haramdır. Temizlenme sağlandıktan yani lohusalık bittikten ve guslettikten sonra artık eski hâline dönmüştür, eşi ile ilişkisi ve her şey serbesttir. 

Bebeklerin her zaman besmele ile yıkanmaları, bakımlarının yapılması güzeldir ama şart değildir. Annenin durumu ile bebeğin bu açıdan bir alakası yoktur.

 

Nureddin Yıldız