Yazılı Fetva

Arkadaşlarımın vefatına sebep olduğum kazadan sonra ne yapmalıyım?

1564
07.08.2023

Hocam ben trafik kazası geçirdim ve arabayı ben kullanıyordum. Arabada dört kişiydik. Tıra arkadan çarptım. İki arkadaşım hayatını kaybetti. Benim ise burnum bile kanamadı. Önceden yaşantımız da pek düzgün değildi. Ben bu kazadan bir ders almaya ve hayatımı düzeltmeye çalışıyorum. Arkadaşlarım arabada son ana kadar benimle olmaktan bir sıkıntı duymuyorlardı. Üzerime düşen sorumluluk nedir? Kazada asıl kusurlu olan benim ama böyle olmasını elbette istemedim. Ben ne yapmalıyım? Mahkeme hala devam ediyor.

Geçmiş olsun. Allah Teâlâ tekrarından ve bütün afetlerden muhafaza buyursun. Bu olayı kendinize iyi bir ders gibi görün, Rabbinize yönelin, çok ibadet edin, istiğfar edin, ahirete yönelik bir hayata koşun.
Yapmanız gerekenlere gelince:
Her ölen için bir keffaret orucu tutacaksınız. Bu oruç ara vermeden ardı ardına altmış gün olacak. Biraz ara verdikten sonra ikinci kişi için altmış gün daha oruç tutacaksınız. Altmış gün dolmadan ara verirseniz tekrar sıfırdan başlayacaksınız.
Bir de ölenler için diyet meselesi vardır. Mahkemenin size vereceği ceza ya da ödeteceği tazminat ve benzeri şeylere ölenlerin yakınları da itiraz etmezse yapacak bir şey kalmamış demektir.
Allah Teâlâ sabır ve sebat ihsan etsin size.

Nureddin Yıldız