Yazılı Fetva

Arsalarımıza zekât düşer mi?

1028
07.06.2022

Hocam benim iki arsam var. Her birisi için ayrı sorum olacak.
İstanbul'da bir arsamız var. Arsayı alırken niyetimiz üzerine üç katlı bir konut yapıp iki katını yazlık niyetiyle kullanmak, diğer bir katını da dini hizmetler için kullandırmaktı. Sonra biz  bu düşüncemizi İzmir'de uygulamaya karar verdik. Şu an bu arsayı bekletiyoruz ve değeri artınca satıp İzmir'de aynı amaçlara yönelik bir yer almak istiyoruz. Ayrıca İzmir'de taksitlerini ödediğimiz ayrı bir evimiz var. Hocam şimdi bu arsaya zekât düşer mi? 
Bunlar haricinde İzmir'de ikinci bir arsamız var ve müteahhitle üç daire karşılığı anlaştık ve sözleşme yaptık. Henüz inşaata başlanmadı. Bize düşen daireler yapıldıktan sonra veya olursa yapım aşamasında satıp yine İstanbul’daki arsanın parasıyla birleştirmek istiyoruz. Hocam bu arsaya veya henüz mevcut olmayan dairelere zekât düşer mi? 

Birinci sorudaki arsaya zekât düşmez.

İkincisi ise ticari bir noktaya gelmiştir. Arsada artık sizin belli bir payınız vardır. O payın da oranı bellidir. Üzerine bina yapılınca da sizin ticari olarak malınızın değeri belli olacaktır. Bu da sizin ikinci arsa için zekât vermeniz anlamına gelmektedir. Mevcut yaklaşık değeri üzerinden zekâtını verin. Bu satıştan önce zekât verecek malınız yoktu ise o andan itibaren başlamış bir bütçeniz vardır. Zekât yılı dolunca verilecektir. Yılı doldu da elinizde nakit bulunmadığı için veremiyorsanız, zekât borcunu sabitleyin, ilk fırsatta verin.

Nureddin Yıldız