Mektuplar

Aşırı yemek yeme ve obezite sorununa reçete niteliğinde bir mektup

11326
29.09.2011

Biz Allah'ın rızasına talip kimseleriz, ama midemize söz geçiremiyoruz, çok yemek yiyoruz. Ailece hepimiz kiloluyuz ve biz kilo vermek istedikçe iştahımız daha da çok açılıyor. Yemek yeme şehvetine kapılan nefsimizi dizginlemek için ne yapmalıyız?

Yemek yememe kampanyası açmayın, neredeyse boşuna uğraşırsınız. Onun yerine esareti kırma siyaseti güdün. Bunu da şu şekilde yapacaksınız:

 • 1- Evinizde tüketilen, yağ ve şeker oranını tespit edin. Haftada mesela beş kg yağ ise yemek pişiren bunu bilinçli bir şekilde önce 4,8'e, iki hafta sonra 4,5'e düşürsün. Bunu yemek pişirirken bilinçli bir şekilde yapacaksınız. Aynı şeyi şeker için de yapın. Bu size iki şey kazandıracak. Birincisi yemeklerin kiloya etkisi azalacak. İkincisi de iştah kabartma gücü azalacak yemeklerin.
 • 2- Misafir ağırlama oranınızı düşürün. Yemeksiz davetler yapın.
 • 3- Yemeğe ayırdığınız vakti kısın. Sofrada oturulduğunda 30 dakika yemek yeniyorsa siz bunu 25 dakikaya sonra da yirmi dakikaya çekin. Bunu da yemekten sonrasını önemli bir işin yemeği sıkıştıracağı bir programla yapabilirsiniz kolayca.
 • 4- Kiloların en büyük davetçisi akşam yemekleridir.
  Akşam yemeğinden nişastayı, pirinci, böreği, tatlıyı, kızartmayı ve benzeri ağır yiyecekleri uzak tutun.
  Akşama yemekli misafir almayın.
  Akşam yemeğini kesinlikle yatmadan en az üç saat önce bitecek şekilde ayarlayın.
  Akşam yemeğinden sonra çay ve benzeri uykuyu erteleyecek şeyler içmeyin, tüketmeyin. Gazlı içecekleri, üreticileri Müslüman da olsa, içilecek sıvı nevi olarak Yahudi içeceği saymaya mecbursunuz.
  Ev dışı yiyecekler, insanlığı harap ederek hızla üzerimize gelmektedir. Kendiniz ve çocuklarınız dahil suni fabrikasyon ürünlerden uzan durun.
  Her şey iradenizi kullanmanıza bağlı olacak bunu bilin.
  Dualar eder, dualarınızı beklerim.
  Nureddin YILDIZ
  facebook.com/nureddinyildiz
  twitter.com/nurettinyildiz

  Nureddin Yıldız