Yazılı Fetva

Ateist olan öğrencilerimi nasıl ikna edebilirim?

2617
31.05.2022

Hocam ben felsefe öğretmeniyim. Derslerde daha çok öğrencilerimi Rabbimizi bulma ve iman etme konusunda düşündürüp onlara eğitim vermeye çalışıyorum. Genç neslin dinimiz hakkında çok bir fikri olmadığını görüyorum ve sürekli araştırsam da bazen yetemiyorum. Öğrencilerimden bazıları ateist, onlarla çok sohbet edip bu yoldan döndürmeye çalışıyorum, ikna için elimden geleni yapıyorum ama körkütük bir şekilde bu yolda gidiyorlar. Allah’ı inkâr ediyorlar ve bu beni çok üzüyor. Ne yapmalıyım hocam? Onlar böyle cehenneme koşarken ben mutlu olamıyorum.

Allah Teâlâ yardımcımız olsun. Size özet olarak tavsiyem şudur:

  1. Siz öncelikli olarak kendinizi korumaya bakınız. Tedavi ederken mikrop kapma riskinizi hiç unutmayın. Bunun için dua edin.
  2. Mesleğiniz, zihinlerde delik açmaya müsait bir meslektir. Dolayısıyla kaş yaparken göz çıkarmamak hedefiniz olsun.
  3. Benim hususi kanaatim şudur: Tartışan birini ikna etmek neredeyse mümkün değildir. Özellikle gençler tartışarak  fikirlerini daha fazla köklendirirler. Tartışmadan uzak durun. Sizin ciddi tavrınız, imanlı sözleriniz yeterlidir. Tartışarak kaybeden siz olabilirsiniz.
  4. Riskli fikirler taşıdığını gördüğünüz gençlerin etrafına başkalarını toplamasını engelleyecek dolaylı tavırlar kullanmanız zannedersem yapabileceğiniz en kestirme iş olur. Mesela görüşmelerinizde o gencin arkadaşlarının da rahatça duyuyor olması onun adına iyi bir reklam olabilir, bu ayrıntıya dikkat ediniz. Allah yardımcınız olsun.
Nureddin Yıldız