Mektuplar

Avret nedir?

11902
07.09.2020

Avret sözü tam olarak ne için kullanılmaktadır? Ölçüleri neye göre belirlenmektedir?

Avret şuna denir:
 
Allah Teâlâ’nın başkasına gösterilmesini haram ettiği ne varsa o avrettir. Dinimiz, insanlar arasında fitnenin ve kötülüğün yayılmasına sebep olacak şeyleri kontrol altında tutmuştur. Şehvet fitnesine sebep olan ve onu azdıran nedenlerden biri olarak da avretin açılmamasını emretmiştir.
 
Farklı kimselere göre avret ölçüleri de farklı olur.
 
A) Özellikle inceltip şehveti kışkırtacak bir şekil verme olmadıkça ses kadında da erkekte de avret olmaz.
 
B) Nikâhlı eşler arasında avret olmaz.
 
Genel hatlarıyla kimin kime karşı avreti ne kadardır sorusuna şöyle cevap verebiliriz:
 
1. Erkeğin erkeğe ve mahremi olan kadınlara karşı avreti:
 
Mahrem, kişinin ebedi olarak evlenemeyeceği kimse demektir. Anne, nine, kız, torun, hala, teyze gibiler mahremdir.
Bu konudaki avretin sınırları göbek ile diz kapağı arasıdır. Bu şu demektir: Bir erkeğin kendisi gibi bir erkeğe ve mahremi olan kadınlara göstermesi haram olan bölgesi göbeği ile diz kapağı arasıdır. Diz kapağı da buna dâhildir. Elbette bu ölçüler özel bir kışkırtıcı durum söz konusu olmayan durumlar içindir.
 
2. Erkeğin, mahremi olmayan kadınlara karşı avreti:
 
Buradaki avretin sınırı da göbek ile diz kapağı arasıdır. Yine özel bir kışkırtıcı fitne ihtimalinin söz konusu olmadığı kabul edilerek bu ölçü verilir.
 
3. Kadının, ona mahrem olanlar (dede, baba, oğul, kardeş, çocukların çocukları, amca ve dayı gibiler) önündeki avreti:
 
Bunların önünde kadının başı, omuzları, kolları, elleri ve ayakları açık olabilir. Özel bir kışkırtıcı fitne riski bulunduğunda ise bu alan daraltılır.
 
4. Kadının, yabancı erkeklerin önündeki avreti:
 
Ümmetimizin bütün âlimleri yüz ve elleri dışında kadının bütün bedeninin yabancı erkek önünde kapatılmasını farz görmüşlerdir.
 
5. Kadının, Müslüman kadınlar önündeki avreti:
 
Dört mezhep müçtehitlerinin görüşü, kadının kadın önündeki avretinin bir fitne riski olmadığı sürece göbek ile diz kapağı arası, sırtı ve karın bölgesidir.
 
6. Kadının, kâfir kadınlar önündeki avreti:
 
Kadının Müslüman kadınlar önündeki avreti, kâfir kadınlar önündeki avreti gibidir. Ancak Müslüman kadının kâfir kadınlar önünde kendisini koruma açısından daha dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
 
7. Kadının, çocuk önündeki avreti:
 
Küçük bebek önünde avret kuralı yoktur. Bebeklikten çıkıp büyüdükçe onun önündeki avreti de büyümelidir. Çocuğun avret nedir ne değildir anlayışı arttıkça kadının tesettürü de artmalıdır. Çocuk buluğ çağına yaklaştığında ise onun önünde tam avret kuralları uygulanır.
 
8. Küçük erkek çocuğun avreti:
 
- Yedi yaşına kadar çok özel bir durum yoksa çocuk normal giyinir, avret kuralları uygulanmayabilir. Normal avret kuralı ile kasıt, ağır avretinin örtülmesidir.
 
- Yedi yaşından buluğ çağına kadar olan dönemde ise avret kuralları özellikle gelişkin çocuklarda yavaş yavaş uygulanır.
 
- Buluğ çağı belirtileri ile beraber avret kuralı da uygulanır. Buluğa erildiğinin ilk belirtisi ile beraber normal yetişkin erkek kişi hükmünde olur.
 
9. Küçük kız çocuğunun avreti:
 
Kız çocuğu, bebekliğinden itibaren erkekten daha farklı tutulmalıdır. Yaşı ilerledikçe de avret kuralı ilerlemelidir. Yedi yaşından sonraki dönemde kız çocuğuna, tesettürü sevdirecek kıyafetler giydirilmeli, avretini muhafazaya alıştırılmalıdır. Buluğ çağı işaretleri ile beraber de tam avret kuralı uygulanmalıdır.
 
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz