Yazılı Fetva

Ayrı yatmaktan dolayı kadın boşanmak isteyebilir mi?

35240
08.06.2011

Dinimizde kadının da boşanma hakkı var mıdır? Mesela, karı kocanın, uzun yıllar ayrı yatmaktan dolayı sevgi bağları kopar ve bundan dolayı da kadın boşanmak isterse, hakkı mıdır? Yoksa sevmediği halde bu evliliği bu şekilde devam ettirmeli midir? Bu arada ayrı yatma isteği erkek tarafından seçilmiş ve yıllarca devam etmiş olursa kocanın da karısına karşı vebali nedir?

1- Erkeğin bir kadın üzerinde cinsel hak talep etmesi gibi kadının da erkek üzerinde cinsel talepte bulunması hakkıdır. Erkeğin bir kadını her yıl yaklaşık yüz kere yatağında doyasıya bir seviyede cinsellik içinde bulundurması kadının hakkıdır. Aynı zamanda bu, erkek için de bir haktır. Bunu tıbbî bir özrü bulunmayan erkeğin yerine getirmemesi zulümdür.
2- Bunun gibi bir nedenle kadın erkekten boşanma talebinde bulunabilir. Erkek, böyle bir boşanmanın kendisine getireceği ekonomik külfet nedeniyle kadından belli bir miktar bedel isteyebilir. Kadın da bu bedeli öder. O anda da boşanma gerçekleşmiş olur. Buna fıkıhta HUL' denmektedir. Bunun hiçbir dini sakıncası yoktur.
3- Bunu da kabul etmeyen bir erkeğe karşı, mahkemeye şikâyet edilerek boşanma talebinde bulunulabilir. Evet, mevcut durum bir Müslüman kadının, Müslüman bir erkeği şikâyet etmesinin münasip olmayacağı bir durumdur. Ama kadın, ebedi bir zulme katlanmak zorunda değildir. Yine de durumu ailenizin akıllı büyükleri ile istişare edin. En az üç büyüğünüzle istişare ederek bu kararı verin.
Allah sabırlar versin.

Nureddin Yıldız