Yazılı Fetva

Babam mirasını şer’i hukuka göre vermek istemiyor, ne yapmalıyım?

3061
06.10.2021

Miras konusunda babam beşeri kanuna göre takdim etmek istiyor ama ben şer'i kanuna göre takdim etmesini istiyorum, kabul etmiyor. Bu durumda ben hakkımdan vazgeçip benim hakkımı da kardeşlerim arasında pay etmesini bunu kabul etmediğimi söyledim. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

  • Babanın veya annenin mirasını kendi sağlığında taksim etme hakkı yoktur. Yapsa da değeri ve bağlayıcılığı yoktur. O öldükten sonra değiştirebilirsiniz.
  • Sağlığında yaparsa bu bir hibe olur. Çocuklarına sağlığında mal vermiş olur. Buna çocuklardan biri itiraz etmedikçe de sakıncası olmaz.
  • Eğer babanızın taksimine diğer kardeşleriniz gönülden razı iseler, helal olması bakımından size zararı olmaz. Onlardan biri malı hukuk sistemine göre değil de mesela kıza düşecek fazlalığı erkek kardeşine verecek şer’i anlayışa göre iade ederse bu durumda da sakınca olmaz. Ama öyle veya böyle baban yaptığı yanlıştan ötürü vebale girer. Ona rıza gösteren her mirasçı da vebale girer. Bu seçeneklere göre bir tercih yap ama babanı da bir din düşmanını karşına alır gibi alma. Bile bile onu ateşe doğru koşturmuş olursun.
Nureddin Yıldız