Yazılı Fetva

Babamdan habersiz evlilik görüşmesi yapabilir miyim?

4956
11.10.2021

Hocam ben 32 yaşındayım, ilahiyat mezunuyum ve hiç evlenmedim. Bu konuda ailemle ilgili problem yaşıyorum. Biri talip olduğu zaman evde problem oluyor. Bana hiçbir şekilde sormuyor babam ve önce kendisinin göreceğini söylüyor ben beğenmezsem bu iş olmaz diyor. Gelen taliplere anne babasının namaz kılıp kılmadığını soruyor. Damat adayı namaz kılsa da anne babası kılmıyorsa kabul etmiyor. Her dünür olayında evde büyük bir problem oluyor. Babam, benim onayım olmazsa nikâhın batıl olur diyor. Ben şimdiye kadar aileme saygısızlık yapmak istemedim sadece görüşmek istediğimi söyledim ama etki etmiyor. Bu konuda yardım istiyorum sizden, ben nasıl davranmalıyım? Talibim geldiğinde ailemden habersiz erkek kardeşimle birlikte görüşmem doğru olur mu? Gelen talipler birkaç kez görüşüp öyle evlilik kararı vermek istiyor. Nişan olmadan birkaç kez görüşmem doğru mu ne yapmalıyım? Ne olur yol gösterin.

Kızım, Allah yardımcın olsun. Sen aile içi ilişkilerinizi daha iyi bilirsin şüphesiz. Dışarıdan akıl almak bu konuda her zaman iyi sonuç getirmeyebilir.

Şunu bilmelisin ki: Kaderinde yazılı biri şu ana kadar sana talip olsa idi, değil baban bunu bütün cinler bile bir araya gelseler engelleyemezlerdi. Baban kaderinde olmayanları geri tepip seni de üzmüş oldu.

Bu konuda sana tavsiyem şudur: Ailenizde dede, dayı gibi babanla rahat konuşabilecek birini devreye sok. Babandan habersiz kardeşinin beraberliğinde bir iki görüşme yapmanda sakınca olmaz. Sakınca evlenmekte olur. Bu ayrıntıya dikkat et. Allah yardımcın olsun. Kalbini rahat bırak kızım. Mü'min bir kız olarak sen yaratanına teslim ol. Sanki evlenenler huzur bulmada garantide oluyorlar? Görmüyor musun evlenip perişan olanları?

Sabırlı ol, rahat ol.

Nureddin Yıldız