Yazılı Fetva

Babamın evinin üstüne yaptırdığım daire mirasa dâhil midir?

1604
12.01.2021

Hocam, babamın evinin üstüne onun izni ile ilave bir kat yaptırdım. Oraya da yerleştim. Babamla aynı binayı kullanıyor olduk böylece. Evimi yaparken babam veya kardeşlerim bana yardım etmediler. Babam ölünce onun mirasını paylaşırken kardeşlerim benim yaptığım daireyi de paylaşacağız dediler. Ben şaşırdım. Dinen o daire benim değil midir?

Meseleye şöyle bakarız:
a. Baba ve annelerin çocuklarına bağışlarında, hediyelerinde adil olmalıdırlar. Özellikle de gayrimenkul hibelerinde bu daha da dikkatle korunmalıdır. Aksi takdirde bilmeden de olsa çocukları arasında kin ve nefretin tohumlarını atmış olabilirler.
 
b. Baba veya anne böyle bir haksızlığa neden olup herkese adil davranmadan ölecek olursa, fazladan pay alanın elindeki maldaki fazlalığı diğer mirasçılarla paylaşmalıdır. Böylece kendisi ve kardeşleri için daha iyi ve faziletli olanı yapmış olur.
 
c. Çocuklardan birinin babanın evinin üstüne bir daire yapması babanın çocuğuna hibesi sayılır. Ölmeden önce ilave daire ile alakalı hibe etme ve kabul etme işlemi tamamlandı ise tutum açısından uygun bulunmuyor olsa da hukuk olarak daire çocuğundur. Bu hibe mirasa dâhil olmaz. Bu hibe sadece o daire ile sınırlı olur. Yaptığı dairenin üstü mirasta ortaktır. Yani diğer mirasçılardan biri onun üstüne bir daire daha yapabilir.
 
d. Böyle bir hibe yapacak baba veya annelerin yaptıklarını resmi dairelerde kayıt altına aldırmalıdırlar ki kendilerinden sonra tartışma kapısı açık bırakılmış olmasın.

Nureddin Yıldız