Yazılı Fetva

Babamın imanından endişeleniyorum, ne yapmalıyız?

861
05.01.2024

Hocam ben yirmi üç yaşında genç bir kızım. Belçika’da yaşıyoruz. Ne yazık ki, namaz, abdest ve Kur'an ile çok geç tanıştım. Annem ve babam dindar insanlar değildi; babam hâlâ öyle, maalesef. Ben üniversite öğrencisiydim, sınıfta kaldığım için ceza aldım ve bir daha okuyamayacağım. Aynı zamanda tesettüre girdiğim için babam sürekli beni suçluyor. Başımın kapalı olması nedeniyle okuyamadığımı ve böyle devam edemeyeceğimi söylüyor. Abimle ilişkileri de çok iyi sayılmaz, babam abimin sakalını kesmesini ve bir daha cübbe giymemesini istiyor.

Aslında sorun bunlar değil çünkü bir şekilde bunları babama unutturup idare ediyoruz. Asıl sorun, babamın itikadı ve imanıyla ilgili. Babam haramlara karşı çok gevşek davranıyor, bazen öyle laflar ediyor ki hiç Allah'tan korkmuyor zannediyorum. Mesela rahatlıkla faiz alabileceğini söylüyor. Geçen miras hakkındaki ayetlerden bahsederken Kur'an doğru söylemiyor dedi. Kur'an'da miras hakkında ayet olmadığını zannediyor.

Bu durumda babam kâfir mi? Öyleyse annemle ilişkileri zinaya girer mi? Böyle bir babaya itaat etmek zorunda mıyım?

Bacım, kâfir olduktan sonra olunabilecek bir şey kalmaz. İnşaallah baban bilmediğinden söylüyordur, bilse söylemeyecektir diye inanmaya çalışın ama bu sözler çok ağır ve iman riski taşıyan sözlerdir. Siz ise babanızla bu konuları tartışmayın, derinleşmesin. Daha ileri gider ve kâfir olma durumu netleşirse elbette annenle aralarındaki nikâh da biter maazallah. Aman dikkatli olun.

Nureddin Yıldız