Yazılı Fetva

Babamın İslam’dan uzak olan akrabalarımızla bizi görüştürmemesi doğru mudur?

591
01.12.2023

Hocam biz küçüklükten bu yana akrabaların hemen hemen hiçbiriyle görüşmüyoruz. Nedeni ise hem birbirimize uzağız hem de onlar İslam’dan biraz uzaklar. Babamın kesin ve net bir tavrı var görüşmememiz için, onların düşünce ve yaşam tarzlarını beğenmiyor. Hem anne hem de kendi tarafıyla görüştürmedi. Bizler de hal hatır soracak kadar bile samimi olamadık. Annem şu an ailesiyle telefonla görüşüyor çoğu zaman veya hastaneye gelecekleri zaman gidip ziyaret eder ve yardımcı olur. Bizim bu konuda hiç rolümüz olmuyor. Sizin sılayırahim içerikli  yayınladığınız bir konuşmanızdan çok etkilendim ve bu konuda hem suçlu hem de üzerime düşen vazifeyi yapmamış gibi hissettim. Siz ne tavsiye edersiniz?

Allah babanızdan razı olsun; dinini öne alarak hayatına yön vermeye çalışmış. En azından niyeti ile kazanacaktır diye umuyor ve dua ediyorum.

Böyle bir uygulamayı yaparken ölçüde aşırı olmuş da olabilir. Tamamen kâfir olanla bile bir nebze bırakılması gereken bir çizgiden söz edebiliriz. Siz babanızın emrinde olduğunuz sürece ona itaat edin, kendiniz müstakil bir ev sahibi olduğunuzda ise helal/haram sınırlarını kollayacak ve itidali bırakmayacak bir çizgi oluşturursunuz. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız