Yazılı Fetva

Babamızı aldatan annemizi affedemiyoruz, ne yapmamız gerekir?

23788
23.02.2015

Biz yedi kardeşiz. Annem, babamı aldattı ve ayrıldılar, beş sene kadar oluyor. Biz dindar bir aileyiz, annem zamanında çarşaf da giyerdi ama şimdi başını açmış, pantolonla sokaklarda dolaşıyor, biz de böyle bir anne istemiyoruz, en küçük kardeşimiz 3 yaşındayken bizi bırakıp gitti, şimdi tek başına yaşıyor ve bizi arayıp bizi özlediğini, görmek istediğini söylüyor. Biz de, bizi rezil ettiği, hiçe sayıp o hataları işlediği için onu affetmek istemiyoruz. Babamı aldattığı adamın karısı kanser hastasıydı, üzüntüden öldüğünü biliyoruz, günlüğünde, o adamla beraber ev tutup buluştuğunu öğrendik. Küçük erkek kardeşim annemizi o adamın arabasında görmüş, evimizin önünde de sık sık görürdük o adamı, karısı öldükten sonra adamın kapısına gidip benimle evleneceksin diye olay çıkarmış ve bunların hepsini yaparken babamla evliydi. Biz bunları öğrendik ve istemedik onu. Ben hafız ve Kur’an Kursu hocasıyım, iki kardeşim daha hafız, diğerleri ise imamhatip okuyor. Biz böyle bir aileyken bize bunu yaptı, onu affetmek istemiyoruz, onu affedersek babamıza haksızlık yapmış olacağımızı düşünüyoruz ama annemiz olduğu için günah işlemiş olmaktan da korkuyoruz, ne yapmamız lazım?

Allah Teâlâ size sabırlar ihsan etsin. Tam anlamı ile bir afet yaşamışsınız. İnşaallah bunlar sizin sevap hanenizde olur.
Ne edin edin annenize düşmanlık olacak bir iş yapmayın. Onun ıslahı için çok dua edin. Babanızla arasına hakem olarak girmeyin. Ona kötülük yapmayın, iyilik yapmaya da gönlünüz elvermiyorsa kenarda durun. Bir gün size muhtaç olursa ya da Rabbine dönmeyi akıl ederse annenize sahip çıkın. Onu bir kazada ölmüş gibi kabul edin ama düşman listesine koymayın. Rahmeti kâinatı hadsiz hesapsız bir şekilde kuşatan Allah Azze ve Celle, annenizden bin kere daha beterlerine bile kapısını kapatmıyor. Onun zavallı kulları olarak biz de içimize sinmese dahi kimseye kapı kapatmamayı tercih etmemiz gerekir. Hele sizi doğuran bir kadın için bunu öncelikli olarak düşünmeye gayret edim. Tahmin edebiliyorum böyle bir şey sizin için çok zor olacaktır. Olsun varsın zor olsun, siz zor olan da olsa Rabbinizin rızasına daha yakın olanı yapmaya çalışın. Annenizi sık sık gündem yaparak kardeşler arasında birbirinize nefret aşısı yapmayın. Size sabırlar dilerim Rabbimden. Biiznillah bu sıkıntınız da sizin ecir hanenize yazılacaktır. Kalbinizi huzurlu tutun.

Nureddin Yıldız