Yazılı Fetva

Babayla kızın aynı yatakta yatması caiz midir?

28352
19.05.2015

Tanıdığım bir kız (21 yaşına girecek) babasıyla bazen aynı yatakta yatıyorlarmış. Önemli bir durum veya başka bir sıkıntılı konu yok ortada. Bunun dinen caiz olmadığını söyledim ben de. Nur suresi 24/58-59 bir internet sitesinde misal olarak verilmiş. Bu konu hakkında doğru bilgi nedir?

Baba ile bebeklikten çıkmış kızının aynı yatakta yatıp uyumaları ne dinen ne de örf olarak kabul edilebilir değildir. Şüphesiz bir babanın kendi kızı ile bir arada bulunması yasak değildir. Bir babadan ahlâksız denebilecek bir düşüklük de beklenmez. Her şeye rağmen insan, uyku durumunda kendine hâkim olmayabilir. Şeytanın insanı daha rahat etkisi altına alabileceği ortamlarda ihtiyatlı davranmak dinen ve aklen gerekli olandır.
Kural olarak bir baba ile kızının aynı yatağı kullanmalarını gereksiz ve tehlikeli buluruz. Buradaki tehlikeden kastın ilk akla gelen çılgınlık olması gerekmez. Şeytan için en küçük iğne deliği bile bir barajın suyunu boşaltmaya yeterli bir tavizdir. Bunu böyle bilmek gerekir.
Makul bir nedenle muhakkak aynı yatakta bulunmaları gerekiyor gibi bir durum varsa o takdirde de şu şartlar yerine getirilmelidir:
a- Aynı örtüyü kullanmayacaklar.
b- İyice giyinmiş olacaklar.
c- Temas denebilecek bir yakınlık olmayacak.
Bunlar sağlanamıyorsa bir yatakta yatma durumu da olmamalıdır.

Nureddin Yıldız