Yazılı Fetva

Bacanakla ilişkimi kesmemin dinimizde vebali var mıdır?

843
22.05.2024

Hocam ben yıllardır imam olarak görev yapıyorum. Bacanağım, cihatçı/selefi görüşleri savunuyor ve oy kullanmanın şirk ve tağut olduğunu iddia ediyor. Kendisinin bu fırkacı itikadı maalesef aramızdaki akrabalık hukukuna zarar veriyor. Kendisi ve ait olduğu grubun mensupları sürekli cihattan bahsediyor, gençlere cihat edebiyatı yapıyor ve beşeri sistemleri bahane ederek gençleri devlet otoritesine düşman yapıyorlar. Bu durum gerçekten kanıma dokunuyor. Dolayısıyla kendisiyle aynı ortamda bulunmaktan psikolojik olarak rahatsızlık duyuyorum. Kendisini defaatle uyarmama rağmen mezhep taassubuyla hareket ettiğinden fayda vermiyor. Ben de kendisiyle büyük ölçüde ilişkimi kopardım çünkü onunla aynı ortamda bulunmak bana psikolojik eziyet veriyor.

Eşim ve çocuklarımın, birinci dereceden akrabalık bağı olduğu için, eşimin ablası ve çocukların teyzesiyle diledikleri zaman görüşmelerine müsaade ediyorum.

Saygıdeğer hocam, benim kendisine karşı böyle bir davranış sergilememin dinimizde vebali var mıdır? Ayrıca, Kur'an'da ifade edildiği üzere "Akrabalık bağlarını koparanlar ahirette cehennem azabına uğrayacaktır." uyarısı özelinde meseleyi değerlendirecek olursak, bacanaklar dinimize göre gerçekten birinci dereceden akraba mıdır? Allah razı olsun.

Bacanak Allah'ın Kur'an'da emrettiği akraba listesinde yer almamaktadır. Bu daha çok bizim kültürümüzde ve biraz da hanımların etkisiyle sıkı bir bağlılık oluşmaktadır. Yalnız bacanak kendisiyle iyi geçinilmesi gereken Müslümanlar arasındadır. Eğer bacanakla yakınlığınız sizi psikolojik olarak etkiliyorsa küsmeden, kısa selamlarla, irtibatı koparmayacak şekilde bir bağlantı strateji izleyebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun.

T. Y.