Yazılı Fetva

Bankanın, malı leasing yöntemiyle vadeli olarak kiralaması

6008
12.02.2015

Mali sıkıntılar yaşadığım için nakit para ihtiyacı doğdu. Katılım bankalarında, yaygın olmamakla birlikte benim gibi zorda kalan kişiler için uygulanmakta olan iki yöntem olduğunu öğrendim. Bu iki yöntemin detayları özetle aşağıdaki şekilde. Bu yöntemlerle ihtiyacı gidermek caiz olur mu?
1. Banka Londra metal borsasında satılan değerli metallerden (platin, bakır, vb.) alım yapıyor. Bu metali size vadeli olarak satıyor. Sizin mülkiyetinize geçen bu metali sizin adınıza borsada satıyor ve elde edilen nakit parayı sizin hesabınıza geçiriyor. Siz öncesinde bankaya borçlandığınız vadede ödemeleri yapıyorsunuz.
2. Size ait bir malı (araba, vb) bankaya satıyorsunuz. Elde ettiğiniz parayla ihtiyaçlarınızı görüyorsunuz. Banka bu malı size leasing yöntemiyle vadeli olarak kiralıyor. Siz malınızı kullanmaya devam ediyorsunuz. Borcunuz bittiğinde banka, size kiralamış olduğu bu malı sembolik bir ücret karşılığında size devrediyor.

Bu iki yöntem de kağıt üzerinde olabilir işlerdir. Haram dememizi gerektirmiyor ama hassas bir kalpi için itiraz edilir yönleri vardır.

Nureddin Yıldız