Yazılı Fetva

Başlık parası istemenin hükmü nedir?

6483
10.05.2021

Hocam, Allah sizden razı olsun bizi aydınlatıyorsunuz. Benim kız kardeşimle birisi anlaştı evlenecekler, her şey hazırlandı babam bu zamanda başlık parası istemeye kalktı. Eniştemiz olacak kişi de ayıptır diye karşı çıktı. Babam bitti bu iş dedi. Sonunda hocaya soralım dedik. Dinimiz bu konuda ne der bize bildirir misiniz?

Başlık parası yani bir evden kız almak/evlenmek için kızın babasının para veya benzeri değerli bir eşya istemesi ile alakalı şu hükümleri bilmeliyiz: 

  1. Baba veya ağabey böyle bir şart koşmadan damat adayı bir hediye olarak kızın babasına para veya benzeri değerli bir şey verebilir. Bu helaldir, sakıncası yoktur. Bununla mehrin de bir bağlantısı yoktur. Zira mehir kızın kendisine verilir, ailesine verilmez.
  2. Kıza verilen mehirden bir bölümünü babanın alması şeklinde olursa bu da başlık parası ile aynı hükmü taşır.
  3. Hanefi mezhebi fukahasından yola çıkarak bakıldığında babanın veya kızın ailesinden başka birinin kızı vermek için başlık istemesi caiz değildir. Erkek sadece mehir vermek zorundadır.
  4. Bazı fakihlere göre böyle bir şey nikâh esnasında veya öncesinde istense bile erkeğin vermesi durumunda kadın bunun sahibi olur.
Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


başlık parası