Yazılı Fetva

Bayanın, Burs Verenlerine Karşı Kendini Yakın Hissetmesi

5985
06.01.2012

Selamünaleyküm hocam,evvelki sorum için verdiğiniz yanıttan ötürü çok teşekkür ederim Allah(c.c.) razı olsun inşallah. Benim şimdi sizden farklı bir sorunun cevabı için yardıma daha doğrusu öğütlerinize ihtiyacım olacak şöyle ki evveldende söylediğim gibi okuldan sonra okulu bitirdikten sonra hayata atılmadan evvel maddi manevi bana destek olabilecek, düştüğümde elimden tutup beni Rabbime yaklaştıracak bir eş olsun istediğim için evliliği tercih etmiş ve ona görede bir eş adayı bulmuştum kendime fakat şimdi yani bu iş olmayınca önüme farklı yollar çıkıyor, Elahmdülillah maneviyatım çok değişti o olaydan sonra Rabbimin aşkını hissetmek için Muhabbetullahı kazanmak için aslında bir aracıya(eşe) ihtiyacım olmadığını gördüm şimdi çok huzurlu ve mutluyum O'na şükürler olsun ama dediğim gibi okulum bitiyor işe gireceğim muhtemelen gerek ebeveynlerim ve gereksede ben okuduğum 5-6 yılın hasatını görmek isteyeceğiz ama Allahım nasib ederse ben bu alandada kendime belli kriterler koydum ve azami derecede bunlara uymaya özen göstereceğim fakat şöyle bir konu var okulum vakıf üniversitesidir ve çeşitli tanınmış iş adamlarının desteğiyle ilerlemektedir, kendileri dini inançları olan insanlardır ve hepside benim için çok kıymetlidirler örneğin bu yaz bir tanesinin firmasında staj gördüm ve bana kızı gibi muamele etti Allah razı olsun bundan ötürü hepsini amca olarak görür ve öyle değer veririm kendilerine ayrıca ben Allah nasip ederse okuldan sonra herhangi bir yurtdışı ülkesinde (arapça öğrenmek amaçlı bulabilirsem kendime uygun bir master programı bir Arap ülkesi tercihen) master da yapmak istiyorum ve bu iş adamları tüm imkanları sağlayacaklarını benim herhangi bir talebim olmaksızın taahhüt ettiler bana,çok uzun bir açıklama oldu belki ama buradan varmak istediğim ve soru gelecek olan konu şu; birincisi benim bu insanları bir yerde burs verenlerime karşı bu kadar yakın hissetmem (amcam yerine koymam, karşılaştığımızda amcamla sohbet edermişçesine samimi olmam) caiz midir? ikinci meselede; erkek olmayan bir ortamda çalışmak isteyişim ve ileride eşim olacak insanın "çalışmanı istemiyorum" talebinide göz önünde bulundurursak 1-2 seneliğine bu hasrete ve sıkıntıya katlanıp master yapmalıyım? Allah siz ve sizin gibi sıkıntılarımızda yanımızda olan değerli hocalarımızın sayılarını arttırsın inşallah şimdiden teşekkürler, Selametle...

Selamünaleyküm.
1- Teşekkür eden olmak Mü’min olmamızın gereğidir. Teşekkürü, bir haramı gündeme getirebilecek düzeye getirmek asla caiz olmaz. Mahrem/namahrem ölçülerine riayet ederek görüşme yapılabilir. Bunu da şeytanın ifsat aracı olarak kullanabileceğini unutmamalıyız.
2- Kadının çalışmaması esastır. Helal dairesinde çalışılabilir. Eş adayınızın çalışmama talebini ise kabul etmek ya da evlenmemek zorundasınız. Yapacağınız akademik çalışma tıp gibi kadınların da bulunması gereken alanlardan birinde ise tavsiye ederiz. Diğer alanlarda ise kadınlığınızı değerlendirmeniz kaliteli bir anne, iyi bir eş olmanız daha iyidir.

Nureddin Yıldız