Yazılı Fetva

Bayanın Seferilikte Asıl Memleketi

4042
05.12.2011

Hocam yine sizi rahatsız ediyorum ama 2 sorum olacak. İlki, eşimle dini nikahımız düğünümüzden 2 gün önce bursada kıyıldı. Düğünümüz eşimin memleketinde, eskişehirde oldu ve biz orda karı koca olduk. Şu an Ankarada yaşıyoruz ve biz eskişehire yerleşmeyi hiç düşünmüyoruz. Eşim "vatani asli eskişehirdir" diye orada namazlarımızı seferi değil tam kılacağımızı söylüyor. Aynı şekilde orda seferi olmadığımız için kurban kesebiliriz diyor. Bu durum namaz, kurban vs. için nasıl olmalı?
2. Sorum: Farklı kişilerin farklı fetvaları o kadar üzüyorki beni. Hakiki müslüman olarak gördüğüm kişiler, cemaatler vs. birbirinden farklı ve hatta tamamen zıt şeyler söylüyor. Hocam kalbim bunalıyor, kime nasıl güveneceğim, kim doğruyu söylüyor kimi kendimize örnek alacağız, hangi kitapları okuyacağız. Ne olur yardım edin.

Selamünaleyküm.
1- Nikâhınızın nerede kıyıldığı önemli değil. Eşinizin Eskişehir'de yeri yurdu varsa yani anahtarları onda olacak bir evi varsa o aralıdır. Oraya gittiğinde seferi olmaz; siz de ona tabisiniz zaten. Kurban ise zaten seferilikte de kesilebilir.
2- Piyasanın bol satacılı olmasından neden üzülüyorsunuz ki? Herkes bir yolla imtihan oluyor; kimin kârlı kimin zararlı olacağı burada belil olmayacak. Siz, kimi daha kapsamlı bir İblam üzerinde görüyorsanız, kimin ihlasından daha az şüphe ediyorsanız onu izleyin. Bolluğu dert etmeyin, şeytan isiz onlarla meşgul etmemelidir.
Allah'a emanet olun.

Nureddin Yıldız