Yazılı Fetva

Bir anne kızına sarılıp uyuyamaz mı?

4389
19.04.2022

Hocam üniversiteyi gurbette okuyan bir kızım var. Geldiğinde bir gece ona sarılarak uyumayı çok istiyorum fakat dinen aynı yorganın altında uyuyamayacağımızı, farklı battaniyeler alırsak birlikte uyuyabileceğimizi söylüyor. Bu da beni çok üzüyor çünkü ben ona sarılarak uyumak istiyorum. Anne kız olarak bu benim mantığıma ters düşüyor. Bu ne derece doğrudur? Ayrıca bildiğimiz üzere göbek deliği ile diz kapağı arasındaki bölge avrettir. Fakat kızım üzerinde kıyafet varken bile üst bacağına elimi dokundurmuyor. Sizce bu doğru mu?

Elbette siz annesiniz ve annelik sevgisi/hissi pek çok vadiyi aşabilecek büyüklüktedir, yalnız:
- Kızınızın şahsiyetli bir kimlik sahibi olması bakımından sizin onu, bebeklik günlerini aşmış tavırlarla yetiştirmeniz gerekir. Bu yüksek duygusallığınızın ona olumsuz yönde etki edip etmeyeceğini iyi düşünün. Sizin ona bakışınızı, ondan da bütün yönleriyle aynen bekleyemezsiniz.

  • Üzerlerinde elbise (kıyafet/pijama) olan iki bayanın aynı yorgan altında uyumalarında haram düzeyinde bir sakınca yoktur. Mekruhluk yani hoş olmama düzeyi vardır. Sarılma da buna dâhildir.
  • Kızınızın dokundurmama şeklindeki tavrı çok haklı bir tavırdır. Bunu ona bırakmadan önce sizin yapmamanız gerekirdi.
Nureddin Yıldız