Yazılı Fetva

Bir Aylık Evliyim Ama Eşimin Çalışma Ortamından Dolayı Boşanmayı Düşünüyorum

9075
18.12.2014

Ben yeni evliyim, eşimle iş yüzünden sorunlarımız var. Ailesiyle birlikte çalışıyor. Ofisi çok küçük ve ortak kullanım alanları çok fazla çalıştığı insanlarla. Dini hassasiyetleri olmayan bayanlarla aynı ortamda çalışması doğru mu? Nişanlıyken bayanlarla çalışmasını istemediğimi söyledim, o da bunun geçici bir durum olduğunu söyledi. Ailesi dindar fakat iş için böyle bir hassasiyetleri yok. Bu, büyük bir sorun oldu ve evliliğimizin ilk günlerinde bu nedenle bir sürü tartışma yaşadık. Eşim ailesiyle çalışmak zorunda olduğunu ve bayanlarla çalışması gerektiğini söylüyor. Ailesi nedeniyle bana söz verdiği birçok sözü tutmadı, bu da eşime olan güvenimi sarstı. 1 aylık evliyim; güven ve saygıyı kaybettik. Yine iş için sürekli yurtdışına çıkıyor ve güvenim olmadığı için sorunlar yaşıyoruz. Evliliğin ilk aylarında sürekli yalnız kalmam ve yaşadığımız olumsuz şeyler nedeniyle zorlanıyorum. Bu sebeple boşanma hakkım var mıdır? Uygun ortamda çalışmadığını düşünüyorum. Bu çalışma şartlarını kabul etmeyeceğimi evlenmeden önce de söylemiştim. Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim? Eşimi seviyorum fakat evliliğin daha ilk zamanlarında yaşadığımız bu sorunların daha ileri boyutlara taşınmasından korkuyorum.

Selamünaleyküm. Burada iki ihtimal var. Birincisi siz, eşinizin harama bulaşmasından endişe ettiğiniz için iş ortamını tenkit ediyorsunuzdur. Bunda haklısınız, tenkit de etmelisiniz. Tavsiyelerde bulunmalısınız.
İkinci durum, o ortamda eşiniz ikinci bir kadınla bağlantı kurar veya ikinci kadınlar sizin eşinizle alakanızı zayıflatmaya neden olabilir. Bunu endişe etmekte de haklısınız elbette.
Ancak ikinci durum yani sizin eşinizi ikinci kadınların bulunduğu ortamlarda görmekten endişe etmeniz öne çıktığında siz, bunu kolay kolay garanti edemeyeceğinizi bilmek zorundasınız. Evde onu hapsetmedikçe başaramazsınız bu arzunuzu.
Eşiniz üzerindeki bu endişenize çok erken başlamışsınız. Bir aylık evli bir kadının, ilerideki muhtemel endişelerden ötürü 'boşanmaktan' söz etmesini gayet ağır buldum. Müslüman bir hanım olarak bunu size yakıştıramadım. Boşanmak kelimesini bu kadar rahat kullanmanız hiç doğru değil. Böyle bir ortam sizin aile yapınızı harap eder. Evet, eşinizin ortamı onun açısından veballe yüz yüze bulunması demektir ama sizin bunu sadece 'onun harama düşmesi tehlikesi penceresinden ele aldığınızı söyleyemezsiniz. Siz takvadan önce kadınlık endişesinden yola çıkıyor gibi duruyorsunuz. Zannederim önce sizin kendinizi toparlamanız gerekiyor. Bu bakışla devam ederseniz, eşinizi düşmeyecekse de bataklığa düşürürsünüz. Lütfen tekrar düşünün, kendi abartınızı da hesaba katın ve yeni evli bir kadının ağzından çıkmayacak sözü kullanmayın. Eşinizi sevdiğinizi söylüyorsunuz ama o ifadeye uygun olmayan evhamlar üretiyorsunuz. Tekrar düşünün ve teenni ile hareket edin. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız