Yazılı Fetva

Bir Bayan İçin Eczacılık Uygun mudur?

5553
15.11.2014

Hocam ben öğrenciyim; eczacılık fakültesinde okuyorum. Okuduğum meslekle alakalı ya da genel olarak okumakla alakalı kafam karışık aslında ama girdim bu yola. Bölümümü de severek gelmiştim ama ne yazık ki gelirken şimdi düşündüğüm gibi düşünmüyordum. Bir bayan için bu meslekle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Eczane açması, hastanede çalışması vs.

Selamünaleyküm. Bayan evinin kraliçesi olmalıdır. Evinde tahtında Rabbine kulluk eden kadın bu ümmetin ihya etmek istediği kadın profilinin hayallerimizdeki şeklidir.
Böyle bir ideal peşinde olmamız, kadının çalışmasını kökten yasaklama anlamına da gelmez. Kadın çalışabilir de. Bu çalışması arızi olmalıdır. Yani kadının asıl varlığı evinde ve eşlik/annelik konumunda olmalıdır. Çalışması da belli bir zaruret nedeniyle ya da kadının muhakkak bulunması gereken alanların doldurulması nedeniyle olmalıdır. Tıp yüzde yüz böyle bir alandır. Kabiliyeti olan kızlarımız tıp okumalı ve tıbbı da en iyi şekilde icra etmelidirler. Eczacılık ise sizin de gördüğünüz gibi büyük oranda bir ticarete dönüşmüştür. Ayrıca eczacılıkta kadının gereklilik oranı çok düşüktür. Buna rağmen bayan eczacılık yapabilir. Kabiliyeti varsa ve harama düşmeden meslek edinip ilerletebilecekse eczacılık da yapabilir. Özellikle kabiliyet şartıma dikkat etmenizi rica ederim. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız