Yazılı Fetva

Bir Evde Ahlaksız Bir Kadının Bulunması

3550
24.01.2014

Selamünaleyküm Hocam. Ben size İngiltere’den yazıyorum. Ben ve eşim elimizden geldiği kadar dinimizi (birçok kusurumuz olmasına rağmen) yaşıyoruz. Maalesef eşimin iki erkek kardeşi bu konuda çok zayıflar. Kayınvalidem gelenekçi ve belli bir cemaate katılan haddinden fazla hoşgörülü bir insan. Büyük kaynım bir İngiliz’le evliydi ve ondan bir kızı var.  Biz daha yeni evliyken büyük rezilliklerle ve olaylarla ayrıldılar. Maalesef ikisinde de ahlak ve amel hak getire. Kaynım bu kadın yüzünden hapis yattı. Hocam beni dini hassasiyeti olan bir insan olarak rahatsız eden iki konu var. Birincisi kaynım hapisten çıktıktan sonra annesiyle kalıyor. Annesi bakıyor  ona. Benim rahatsız olduğum konu ise sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi bu Alman kadının hala ailenin içine girip çıkması. Ve gerçekten yaptığı ve söylediği şeyler yenir yutulur şeyler değildi. Ayrıca kendisi çok hırslı, öfkeli ve kıskanç. Yani çok tehlikeli. Ama ona rağmen işte çocuk var ortada ya da başka türlü sebeplerden dolayı bu kadına tahammül ediyoruz. Hocam bu durum sizce dinimizce sakıncalı bir durum değil mi? Ahlakından ve yapabileceklerinden emin olamadığımız bu kadının hala içimizde olması ne kadar doğru? Benim uyarılarım maalesef elimiz mahkûm diye kulak ardı ediliyor. Ama tabii hiç biri rahat  değil.
İkinci soru: hocam bu kadın nikâhlanırken Müslüman olmuş. Ama sonradan buna zorlandığını söyledi ve bunun gibi birçok Müslümanlıktan uzak hareketleri ve söylemleri var. Yani böyle düşünmem için inanın çok halklı sebeplerim var. İsterseniz bunları da ayrıntılarıyla yazabilirim.  Hocam bu kadının inancından şüphe etmekle günaha girer miyim? Hakkinizi helal edin. Vesselam.

Selamünaleyküm. Biz mü'min olarak, savcı durumunda değiliz. Kötü gördüğümüzün kötülüğünü açıklar, gereğini yapmasını durumun sahiplerine bırakırız. Üzülürüz ama kendi işimizi aksatacak durumda olmayız. Anlattığınızda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Kendinizi koruyun, size bulaşmasınlar yeter.

Nureddin Yıldız