Yazılı Fetva

Bir kızın evliliği için bütün ailenin razı olması gerekir mi?

23659
03.04.2011

Ben bir hastanede hemşireyim, kendim devlet memuruyum. Bundan 3-4 ay önce evlilik maksadıyla bir beyle tanıştım, kendisi de esnaflık yapıyor. Ben durumu aileme bildirdim yalnız annem ve babam işitme engelli oldukları için çevredeki hala, amca ve dedeler hayatıma çok müdahalede bulunuyorlar. Nitekim bu evlilik konusunda da durum böyle oldu. Ailem kesinlikle bu evliliğe karşı çıktılar. Tek neden ise karşıdaki kişinin esnaf olması; bir öğretmen veya memur olsun istiyorlar. Benim de gönlüm kaydı hoşlandım, aileme de, siz iyice araştırın, sorun, dedim. Araştırmalar sonucunda çok olumlu yanıtlar almışlar; çok dindar bir ailedir, annesi babası 5 vakit namazındadır, dört dörtlük bir ailedir, demişler. Ama tek sorun esnaf olması. Biz anlaşamazmışız, memur olursa daha iyi olurmuş... Ailem benden habersiz bir hocaya gitmişler. Hoca da, bu kızda büyü var, kısmeti kapalı. Bu aile bu kızla parası için görüşüyor, evlenirse 8 ay sonra boşanır, demiş. Ailem de inandı. Tabi ki beni vazgeçirmek için ellerinden geleni yaptılar. Yine de babam kabul ediyor, sen seviyorsan ben kabul ediyorum diyor. Ancak dedemler ailemi çok etkiliyor. Son olarak bütün aileyi razı ettim, istemeye geldiler ama biraz gönülsüz oldu tabi ki. Tek korkum -Allah korusun- evlenip ayrılmak. Babam ben sevdiğim için tamam dedi, razı oldu. Bütün ailenin gönülsüz olduğu bir evlilik doğru mu? Sonuçta onları da bir şekilde razı ettim ama. Ayrıca, bu büyüye ve hocaya ne kadar inanmalıyız?

Babanız rıza gösterdikten sonra hiç kimsenin engel olacak bir durumu yoktur. Evliliğiniz mübarek olsun. Bir kaç hususu not olarak kaydedebilirsiniz:
a- Bütün evlilikler boşanma ile sonuçlanma riski taşımaktadır. Sizin için de bu gerçek vardır.
b- Esnaflık bir zillet değildir. Bilakis memurluk bir bağımlılıktır. İnsanların imanı ve ahlâkı ölçüdür.
c- Sizinle ilgili sözler sarf eden hoca kılıklı kim ise kendi imanını düşünsün. Siz, onunla ilgili bir daha açıklama bile yapmayın. Sözlerinin tamamı sahtekârlıktır.
d- Allah'a sığınıp yola devam edin. Şu kadar ki, evleneceğiniz şahsa bu gelişmeleri uygun bir dille iletin. Hem sizinle ilgili hem de kendisi ile ilgili bekleyen tehlikeleri görmeye çalışsın. Dua edin ve yola çıkın. Bir gün bile bekâr kalınmayacak bir zamanda yaşıyoruz. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız