Yazılı Fetva

Bir psikoloğun cinsel terapi esnasında istimnayı önermesi caiz midir?

12720
29.09.2021

Ben bir psikoloğum ve cinsel terapi eğitimi alıyorum. Bu eğitimlerin hepsinde (bu zamana kadar araştırdıklarım bu şekilde) bütün cinsel işlev bozukluklarında mastürbasyonu egzersiz olarak veriyorlar ve eğitimi veren kişiye sorduğumda bunun cinsel birliktelik için bir alıştırma olduğunu ve mastürbasyon olarak düşünmemem gerektiğini söyledi. Bütün egzersizlere uyulduğunda yüzde 99,9 tedavi olumlu sonuçlandığını belirtiyorlar. Dinimiz için bunun hükmü nedir?

Cinsel işlev bozuklukları ile alakalı olarak elle tatmin üzerinden tedavi yapılmasını caiz bir işlem olarak görebilmemiz için bunun uzman doktorlar tarafından alternatifsiz bir uygulama olarak görüldüğünü onaylatmamız gerekir. Görüştüğümüz uzman doktorlar ise cinsel işlev bozukluklarının tamamında bunun bir tedavi olarak önerilmediğini belki yüzde on veya on beş gibi bir hastalık çeşidine önerileceğini söylemektedirler. Buna göre de biz deriz ki:

Elle tatminin kesin tedavi olduğu ve ilaçla tedavinin mümkün olmadığı sorunlarda elle tatmine ruhsat verilebilir. Böyle bir durum yoksa sadece “işlev bozukluğu” başlığı altına girdiği için elle tatmine ruhsat verilemez.

Nureddin Yıldız