Yazılı Fetva

Boşandığı Erkek İle Görüşmeye Devam Eden Kadın Zina Yapmış Sayılır Mı?

26633
20.04.2012

Hocam Allah sizden razı olsun. Sizin gibi hocalarımızın sayısını arttırsın. Sizden devamlı istifade ediyoruz. İnternet'ten sohbetlerinizi dinliyorum, açık bir arkadaşlarıma tavsiye ettim. Sohbetlerinizden öyle etkilendi ki teşekkür etmek için beni aradı. Hocanın internet sayfasını ilk açtığımda bu kadar müdavimi olacağımı zannetmiyordum diyor. Neyse şimdi size sormak istediğim mesele şu: görümcem beş sene önce eşinden boşandı. İki kız çocuğu var, kızlarıyla birlikte yaşıyor. Görümcem evlenirken ailesinin rızası olmadan evlenmiş. Üniversitede başını açmış, ilkokul öğretmenliği yapıyor. Şimdi ise biz küs değiliz diyerek eski eşiyle görüşmeye devam ediyor. Çocuklarım için görüşüyorum diyor. Zaman zaman adam evine de geliyor. Yatıya kalmıyor ama geldiğini biliyoruz ve rahatsız olduğumuzu görümceme söylüyoruz. Fakat o çocukları için bunu yaptığını söylüyor. Bunun günah olduğunu söyleyince- ki kendisi her şeyi biliyor imam hatip lisesi mezunu-o zaman dini nikâh kıyayım ne olacak ki diyor. Buna da annesi müsaade etmiyor. Eski eşi bu sene Almanya ya tayin oldu. Şubat tatilinde görümcem kızlarıyla adamın yanına gitti. Adam iki ayrı pansiyon tutmuş bunların kalması için. Sözde kızları babalarına bırakıp, kendi de Almanya’daki bir kız arkadaşının yanına geçecekmiş. Biz eşim ve ben bunu duyunca çok üzüldük. Görümceme giderken yaptığı şeyin çok yanlış olduğunu ifade ettim. Ama o yine çocuklar için deyip duruyor. Ben bu olayın etkisinden kurtulamıyorum, kayınvalidemle konuştum. Ablam için üzüldüğümü söyledim. En iyisi yeniden evlenip nikâhlansınlar, bu vebalden kurtulsun dedim. Kayınvalidem o adamla yeniden evlenmesi onun için daha büyük günahlara sebep olur, sakın onun aklına böyle bir şeyi sokmayın diyor. Adam namaz kılmıyor, cenabet geziyor, oruç tutmuyor, eve arkadaşlarını getirip görümceme hizmet ettiriyormuş. Kayınvalidem böyle söyledi. Biz görümcemle devamlı görüşüyoruz, benim de kızım var. Ben çocuklar için kötü bir örnek olduğunu bir şeyler yapmamız gerektiğini söyleyince kayınvalidem bana tavır aldı. Aslında o da üzülüyor ama belki de sözünü geçiremiyor. Görümcem geldi, bize telefon açtı, hiç bir şey olmamış gibi neşeyle konuştu. Ben pek konuşmadım, tavır koymayı düşünüyorum. Sizce doğru mu? Nasıl davranmalıyız? Görümcem aslında iyi bir insan. Ailecek dinimizi yaşamaya çalışıyoruz. Onun bu durumu bizi çok üzüyor. Bana başörtüsü demeyin diyor, nefret ettim diyor. Bir türlü tesir edemiyoruz. Ne yapmalıyız?

Selamünaleyküm.
Evvela sizin bu konudaki sözleriniz evinizde sorun olabilir, kendi ellerinizle huzurunuzu kaçırabilirsiniz. Siz uzak durun derim size. O kişi için de söylenecek bir şey yok, herkes cennete girecek diye bir şart mı var. Zaten onların yeniden nikâhlanmaları ne kadar mümkündür onu da bilmeliyiz.
Sizin yapacağınız, zorunlu bir durum olmadıkça ondan uzak durmanız, çocuklarınıza mesafeli bırakmanızdır. Allah sonumuzu hayretsin.

Nureddin Yıldız