Yazılı Fetva

Boşanma Davası Devam Ederken Başka Biriyle Nikahlanmak

11777
19.10.2010

Resmi eşim olan kişi beni bir sürü borç içinde bırakıp gitti. Başka bir kadınla beraber yaşıyor. Bu birliktelikten de 2 çocuğu var. Ben 3 yıldır psikolojik olarak rahatsızım ve ilaç kullanıyorum. 2 yıldır kopuk bir evliliğimiz oldu. Müşterek yaşadığımız bir evde son iki yılda yoktu. 9 aydır hiçbir şekilde karı-koca hayatımız olmadı. Ben boşanma davası açtım, hala devam ediyor. Benim bu kişiyle hala dini nikahım var mıdır? Başka birinin nikahı altına girebilir miyim? Resmi boşanmayı mı beklemeliyim? Çok mağdurum. Bu konuda hüküm nedir?

Öncelikle size sabır diliyorum. Allah'tan acınızın çabuk geçmesini dilerim. Sizin anlattıklarınıza bakıldığında bir zulüm altında ezilmektesiniz. Buna itiraz edilemez. Ancak sözünü ettiğiniz kişinin sizi boşamış olması gerekmektedir. En azından mahkemenin aranızdaki nikâh akdini feshettiğini ilan etmesi gerekmektedir. Siz, bundan önce o şahsı bulup ağzından sizi boşadığına dair bir söz almanız da yeterlidir. O sözden itibaren üç ay sonra evlenebilirsiniz.
Mümkün olduğunca acele etmeyin de yeni bir derde girmeyin. Allah sabırlar versin. Bol bol dua edin, farklı toplantılara, meclislere katılarak kendinizi teselli etmeye çalışın.

Nureddin Yıldız