Yazılı Fetva

Boşanma niyetiyle evlenip vazgeçmek olur mu?

2756
13.08.2022

Hocam, şöyle bir sorum var size, Allah sizden razı olsun. Ben yakın bir zamanda evlendim. Evlenirken çok kötü bir iş yaptım. Ne olursunuz beni kurtarın. Size çok dua ederim.

Evlenirken evlenip evlenmeme konusunda kararsızdım. Ailem yok diyemeyeceğim bir kız çıkardı önüme. Nasıl olsa bunu boşarım kurtulurum diyerek yani boşamayı planlayarak onunla evlendim. Sonra da eşim çok hoşuma gitti. Onu çok seviyorum asla boşamak gibi bir niyetim kalmadı ama evliliğimi çürük bir temele oturttum. Ben şimdi ne yapacağım?

Boşanmayı düşünerek evlenmek caizdir. Zira hiçbir evlilik ölesiye değildir. Evlenme/boşanma konusunda insanın hürriyeti kalkmış olmaz. Bu bir ahlak eksikliği, şahsiyet bozukluğudur. Müslüman’a yakışmaz. Asla insani bir tutum olmaz bu. Buna rağmen çağdaş ifadesiyle hukuken geçerli bir evliliktir bu evlilik. Yapılan iş ise haramdır. Çünkü ortada bir aldatma, gizli hesap çevirme vardır. Sizin yapmanız gereken şey şudur: Tevbe edin, istiğfar edin. Şahsiyeti güçlü ve açık yürekli bir Müslüman olmaya çalışın. Evliliğinizde bir sakınca yoktur biiznillah. Kıymetini bilin.

Nureddin Yıldız