Yazılı Fetva

Çalıştığım şirkette fark ettiğim usulsüzlükleri bildirmeli miyim?

611
09.11.2022

Hocam ben özel bir şirkette, satın alma personeli olarak çalışıyorum. Özetle işimiz şirketin parasını harcayarak ihtiyaçları gidermek.

Birimde üç personel bir şef olarak çalışıyoruz. Birkaç aydır şefin usulsüz işler yaptığından şüpheleniyordum. Meğer yapılan bu usulsüzlükleri birimde çalıştığım diğer arkadaşlarım da şirketten birçok insan da biliyormuş. 

Dosyanın birinde evrakta sahtecilik yaptığını el yazısını tanıyınca kendisine söyledim ve inkâr etmedi. Ayrıca firmanın birinden beş milyar kadar kendine rant sağladığını bizzat firmadan duydum. Başka bir birimden arkadaş da yine para alacağı bir işi kendisinin dosyayı onaylamayarak engellediğini söyledi. Şirkette çoğu kişi işimizden olabiliriz endişesiyle susuyorlar.

Şirket sahipleri ispatla deseler ispatlanmadığı takdirde masum insanların da işlerine son verilebilir, birinin yaptığı suç yüzünden dördümüz de ceza alabiliriz. Usulsüz işlerin döndüğünden eminiz fakat tam olarak somut delil de yok. Sadece malın fazladan para verilerek alındığı, kendi el yazıları gibi zorlama kâğıtlar çıkacaktır, çünkü görünüşte her şey prosedüre uygun ilerliyor. 

Çalıştığım şirketin parasının fazladan harcanmasından, bu tarz işlerin etrafımda olmasından kalben çok rahatsızım ve huzursuzluk duyuyorum. Şimdi ne yapmam gerekir, Allah rızası için nasıl bir yol izlemeliyim, hiçbir şey yapmayıp susmak günah olur mu? Bu işin mesuliyetinden çekindiğim için sizden alacağım fetva doğrultusunda hareket etmeye karar verdim.

Öncelikle söz konusu hatada senin bir katkın direkt veya dolaylı var mı, bunu bil. Direkt senin imzan da bulunduğu için bu iş yürüyorsa imzanı çekmek zorundasın.

Değilse, bu iş hakkında tereddütlerin mi var yoksa kesin bilgilerin mi? Kesin bilgin olmadıkça taşlarla oynama. Kesin bilgin varsa, ortadaki zulme elbette müdahale edeceksin. Sen en üst makama iletirsin. Senin işine mal olsa bile bu sen zulme engel olmanın sevabını kazanırsın. Asla sadece şüphe ile bir işi yapma. Kesin bil, belgeli bil.

Nureddin Yıldız