Yazılı Fetva

Camideki kirlilik sebebiyle cumaya gitmesem olur mu?

1465
28.08.2023

Hocam ben yurt dışında otelde çalışan bir gencim. Burası Budist bir memleket ama az da olsa Müslüman var. Buradaki Müslümanlar cuma namazını çok değişik kılıyor ve camilerde halı denilebilecek bir şey yok. Benim cuma namazına gitme hakkım var ama içimden gelmiyor gitmek çünkü hiç temiz değil. Burada bulaşıcı hastalık da var, açıkçası korkuyorum. İnsanlar ayakkabı giymiyor ve bu ayaklarla camiye giriyorlar. Hutbede de yabancı dilde. Sizce ben cuma namazına gitmeli miyim? Bir de hocam ben aylık yedi bin beş yüz TL alıyorum, fitre vermem gerekir mi? 

  • Size yaklaşık olarak beş km yakın bir yerde Cuma namazı kılınıyorsa Cuma namazına gitmeniz gerekir. Hutbenin Arapça olmaması engel değildir. Temiz olmamaları da gitmenize mani olmaz. Kendinize bir seccade edinin ve gittiğinizde onu serin ve üzerinde kılın. Eğer bulaşıcı hastalık tehlikesi açık bir şekilde camiden geliyor diye kesin bir bilginiz olursa gitmeyebilirsiniz. Tahminle bu kararı vermeniz doğru olmaz.
  • Maaşınızın oranına göre değil elinizdeki birikime göre fitre verirsiniz. Elinizdeki birikim 81 gram altın alacak kadar ediyorsa fitre verin. Allah Teâlâ yardımcınız olsun, işinizi kolay etsin.
Nureddin Yıldız