Yazılı Fetva

Çarşaf Giymek Farz mı?

10741
10.06.2017

Hocam merhabalar.. Benim size bir sorum olacaktı.. Kardeşim tesettüre girmek istedi.. Babam ve annem izin verdi.. Şimdi ise kardeşim ferace üzerine uzun siyah eşarp takıyor ve ailemin haberi yok.. Çarşaf gibi giyinmek istiyor.. Ailem de asla bunu istemiyor hocam ve büyük sorunlar yaratıyor.. Bir kadının tesettürü çarşaf şeklinde olması farz mı ve renkli eşarp takmak günah mı.. Bu konuyla ilgili hocaların farklı görüşleri var..
Sizin de görüşlerinizi çok merak ediyorum.. Aile arasında çok büyük çatışma yaratıyor hocam kardeşim bu şekilde giyinmediği zaman farzların dışına çıkmış olur mu.. Cevap verirseniz çok sevinirim.. Çok teşekkürler..

Dinimizin 'şundan başkası olmaz' denebilecek bir kıyafet emri yoktur. 'Muhakkak tesettür olacak' demektedir. Tesettür de bayanın erkek gözden korunmasıdır. Çarşaf, öne çıkarılmış bir kıyafet tarzı olmakla beraber alternatifsiz değildir. Bacınızın neden böyle bir diretme içinde olduğunu inceleyin. Bir şey bildiğinden çok bir inat peşinde olması muhtemeldir.

Nureddin Yıldız